Droga Dedala do drugiej Ziemi
[The Road of Daedalus to the Second Earth]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Sztuka i realizm = Art and reality : księga pamiątkowa z okazji jubileuszu urodzin i pracy naukowej na KUL profesora Henryka Kieresia
Redaktorzy: Tomasz Duma, Andrzej Maryniarczyk, Paulina Sulenta
Streszczenie: Międzygwiezdne podróże stwarzają wiele naukowych problemów, które wykraczają poza złożoność zwykłych zagadnień technicznych. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy naukowej rozwiązanie problemów, które pojawiają się w związku z międzygwiezdnymi podróżami leży nie tylko poza możliwościami współczesnej techniki, ale także poza dającymi się przewidzieć technologiami. W artykule został przedyskutowany pierwszy poważny naukowy projekt podróży do gwiazdy Barnarda (czerwony karzeł, który znajduje się zaledwie 6 lat świetlnych od Słońca, podróż do niego miała trwać około 50 ziemskich lat), znany jako projekt Dedal, w aspekcie możliwości jego realizacji. Idea misji do gwiazdy Barnarda została wysunięta w 1972 roku przez jednego z najważniejszych propagatorów rakiet i orędownika eksploracji kosmosu Alana Bonda. Projekt Dedal to studium międzygwiezdnej wyprawy w ramach dostępnych w latach siedemdziesiątych techniki kosmicznej oraz dających się przewidzieć technologii. Głównym celem tego studium było zaprojektowanie misji bezzałogowej sondy kosmicznej, która dotarłaby do gwiazdy Barnarda wykorzystując ówcześnie dostępne technologie kosmiczne.
Słowa kluczowe: projekt Dedal, historia astronomi, naukowe i techniczne utopie

author = "Zenon Roskal",
title = "Droga Dedala do drugiej Ziemi",
journal = "",
year = "2014",

Roskal, Z. (2014). Droga Dedala do drugiej Ziemi. , 939-948.