Hipoteza nawigacji magnetorecepcyjnej u rudzika europejskiego (erithacus rubecula) w świetle tomistycznej koncepcji zmysłu wspólnego (sensus communis)
[The magnetic compassorientation of European robins (Erithacus rubecula) in the Light of the Thomistic Conception of Common Sense (sensus communis)]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2018
Tytuł publikacji: Teologiczna, filozoficzna i naukowa wizja człowieka
Redaktorzy: Piotr Moskal
Strony od-do: 167-184
Streszczenie: W ciągu ostatnich dziesięcioleci zaproponowano szereg różnych mechanizmów, które mogą stanowić podstawę do wykrywania przez organizmy żywe pól magnetycznych. Najnowsze badania koncentrują się na reakcjach chemicznych zależnych od wpływu pola magnetycznego. Ten rodzaj mechanizmu można powiązać z hipotetycznym zmysłem magnetycznym rudzika europejskiego. Ten nowy zmysł może być związany ze zmysłem wzroku i zmysłem równowagi. Rudziki mogą dosłownie widzieć linie sił pola magnetyczne, ale tylko wtedy, gdy obraz optyczny uzyskiwany w prawym oku jest ostry. Inni badacze utrzymują, że wykrywanie nachylenia linii pola wymaga integracji informacji z układu magnetorecepcji z informacjami z systemu grawimetrycznego. Pomimo postępów w badaniach magnetoreceptory nie zostały jednak zidentyfikowane u żadnego zwierzęcia. W artykule twierdzę, że hipotetyczny zmysł magnetyczny jest podobny do zmysłu wspólnego (sensus communis), który jest jednym z tzw. zmysłów wewnętrznych. Koncepcja ta nawiązuje do tomistycznej teorii poznania zmysłowego. Zmysł wspólny, zgodnie z tą teorią, jest siłą percepcyjną wyższego rzędu, która wyłania się z jedności zdolności percepcyjnych. Po tomistycznej teorii poznania zmysłowego zmysł wspólny otrzymuje dane od poszczególnych zmysłów i integruje je, aby rozpoznać różne wrażenia zmysłowe jako pochodzące od jednego i tego samego obiektu. Z drugiej strony można przypisać tę rolę hipotetycznemu zmysłowi magnetycznemu.
Słowa kluczowe: zmysły wewnętrzne, zmysł wspólny, zwierzęca magnetorecepcja, zdolności poznawcze zwierząt



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Zenon Roskal",
title = "Hipoteza nawigacji magnetorecepcyjnej u rudzika europejskiego (erithacus rubecula) w świetle tomistycznej koncepcji zmysłu wspólnego (sensus communis)",
journal = "",
year = "2018",
pages = "167-184"
}

Cytowanie w formacie APA:
Roskal, Z. (2018). Hipoteza nawigacji magnetorecepcyjnej u rudzika europejskiego (erithacus rubecula) w świetle tomistycznej koncepcji zmysłu wspólnego (sensus communis). , 167-184.