Intertextual imprints of Edwin Morgan's Sonnets from Scotland

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2014
Streszczenie: Artykuł zatytułowany „Intertekstualne wzorce Sonetów ze Szkocji Edwina Morgana” dotyczy złożonej problematyki intertekstualności w cyklu współczesnych sonetów pierwszego szkockiego Makara – poety narodowego Szkocji. Autor stara się ukazać złożoną siatkę relacji intertekstualnych pomiędzy poszczególnymi utworami cyklu, a innymi tekstami wchodzącymi w wyrafinowany sposób w liczne relacji semantyczne. Analizy wybranych wierszy potwierdzają tezę o prymarności estetycznych, a w szczególności, językowych dominant intertekstualnych, które wzbogacają strukturę znaczeniową utworów wprowadzając w jej tkankę kolejne warstwy znaczeń zapożyczanych z innych tekstów. Językowe matryce zaczerpnięte z tak różnorodnych języków jak łacina, piktyjski, szkocki, francuski czy niemiecki w połączeniu z różnorodnymi rejestrami społecznymi języka stanowią o unikalności poetyki Morgana i jego cyklu sonetów szkockich.
Słowa kluczowe: intertekstualność, poetyka, sonet, literatura szkocka, Edwin Morgan, Sonnets from Scotland

author = "Sławomir Wącior",
title = "Intertextual imprints of Edwin Morgan's Sonnets from Scotland",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2014",

Wącior, S. (2014). Intertextual imprints of Edwin Morgan's Sonnets from Scotland. Roczniki Humanistyczne, 5, 307-317.