Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia (ISSN: 0860-0716)
Rok wydania: 2009
Numer czasopisma: XVII
Streszczenie: Tematem artykułu jest poetyka niderlandzkich tzw. "retoryków" (poetów retorycznych). Niderlandzka poetyka retoryczna ('rhetorike') została umiejscowiona w kontekście dziejowym Niderlandów burgundzkich i habsburskich od wczesnego XV wieku do połowy XVI w. Charakterystyczne cechy wernakularnej twórczości "retoryków" ukazano na podstawie poetyki Mateusza de Casteleina, jednego z najważniejszych teoretyków niderlandzkiej poetyki retorycznej. Zwrócenie uwagi na zapoznane związki niderlandzkiej poetyki retorycznej ze średniowieczną retoryką łacińską jest niezmiernie ważne dla prawidłowego odczytania znaczenia poetyki De Casteleina oraz niderlandzkich przedstawicieli nurtu "poezji retorycznej" (zwłaszcza w kontekście wymienianej przez badaczy niderlandzkich, zwł. H. Pleija, funkcji perswazyjnej poezji retorycznej).
Słowa kluczowe: retoryka, "retorycy" (rederijkers), poetyka łacińska i wernakularna, późne średniowiecze, Matthijs de Castelein

author = "Marcin Polkowski",
title = "Poetry in the Age of Transition: 'Rhetoricians' and 'Rhetorical' Poetics in the Netherlands (1400-1550)",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia",
year = "2009",
number = "XVII",

Polkowski, M. (2009). Poetry in the Age of Transition: 'Rhetoricians' and 'Rhetorical' Poetics in the Netherlands (1400-1550). Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia, XVII, 5-21.