[Compensation function of criminal law and restorative justice against a background of Leon Petrażycki's views]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Prawo i nauka w poglądach Leona Petrażyckiego
Redaktorzy: Damian Gil, Łukasz Pikuła
Streszczenie: Przestępstwo jako byt relewantny z punktu widzenia prawa karnego powoduje często bezpośrednie naruszenie lub zagrożenie dóbr prawnych, należących do dającej się sprecyzować jednostki, w tym do osoby fizycznej. Stąd zaś, przyjmując za Petrażyckim, iż sprawiedliwość stanowi zjawisko psychiczne, które należy rozpatrywać w kategorii emocji etycznych, wynika konieczność każdorazowego brania pod uwagę przez organy stosujące prawo nie tylko interesów sprawcy przestępstwa ale również i jego ofiary, tj. tego podmiotu, który cierpi. Petrażycki podkreślał doniosłość obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej ofierze przez sprawcę w wyniku popełnionego przestępstwa. Jednocześnie wskazując na kary polemizował z polityką zmierzającą do ich zaostrzania i wzmacniania ich funkcji odstraszającej. Karę bowiem postrzegał Petrażycki jako instrument oddziaływania na sprawcę w sposób pozytywny, nie zaś negatywny. Petrażyckiego uważa się więc niekiedy za prekursora sprawiedliwości naprawczej. W związku z tym autor podjął w niniejszym artykule próbę zestawienia poglądów Petrażyckiego w relacji do koncepcji sprawiedliwości naprawczej oraz funkcji kompensacyjnej prawa karnego.
Słowa kluczowe: Funkcja kompensacyjna, kara, kompensacja, naprawienie szkody, ofiara, pokrzywdzony, polityka prawa, prawo karne, sprawca, sprawiedliwość, sprawiedliwość naprawcza, szkoda

author = "Marek Smarzewski",
title = "Funkcja kompensacyjna prawa karnego i sprawiedliwość naprawcza na tle poglądów Leona Petrażyckiego",
journal = "",
year = "2013",

Smarzewski, M. (2013). Funkcja kompensacyjna prawa karnego i sprawiedliwość naprawcza na tle poglądów Leona Petrażyckiego. , 181-194.