Dorota Mącik

[The relationship between Early Maladaptive Schema and sense of the meaning of life and well-being]

Czasopismo: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia (ISSN: 0867-2040)
Współautorzy: Bartosz Gubernak, Przemysław Król, Małgorzata Kuzyk
Rok wydania: 2018
Streszczenie: W niniejszym badaniu przebadano grupę 120 osób – studentów uczelni lubelskich. Wykorzystano Kwestionariusz Wczesnych Nieadaptacyjnych Schematów Younga, Skalę Osobistego Profilu Sensu Wonga oraz Skalę Dobrostanu Psychicznego Ryff i Keyes. Należy stwierdzić, iż istnieją związki między nieadaptacyjnymi schematami (EMS) a sensem i dobrostanem. Im wyższe nasilenie schematów, tym niższe poczucie sensu życia i mniejsza odczuwana jakość życia. Między schematem Izolacja Społeczna a wymiarami sensu i dobrostanu odnoszącymi się do relacji zachodzi wysoka korelacja ujemna. Schematy dotyczące sposobu, w jaki jednostka spostrzega samą siebie, jej relacji z innymi i radzenia sobie z otoczeniem, wiążą się z tymi wymiarami sensu i dobrostanu, które dotyczą relacji osoby do siebie, innych i świata. W kontekście dostępnej w psychoterapii tzw. terapii schematu interesującą perspektywą dla dalszych badań nad EMS, sensem i dobrostanem byłoby przebadanie osób, które zdecydowały się na terapię. Wykorzystanie powtarzalnego pomiaru dałoby odpowiedź na pytanie, czy i w jakim stopniu można modyfikować istniejący ujemny związek między tymi zmiennymi.
Słowa kluczowe: wczesne nieadaptacyjne schematy, jakość życia, dobrostan, sens życia
Dostęp WWW: https://journals.umcs.pl/j/article/download/7579/6168
DOI: 10.17951/j.2018.31.3.263-279

author = "Dorota Mącik and Bartosz Gubernak and Przemysław Król and Małgorzata Kuzyk",
title = "Związki wczesnych nieadaptacyjnych schematów z poczuciem sensu życia i dobrostanem psychicznym",
journal = "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia",
year = "2018",

Mącik, D. and Bartosz Gubernak and Przemysław Król and Małgorzata Kuzyk(2018). Związki wczesnych nieadaptacyjnych schematów z poczuciem sensu życia i dobrostanem psychicznym. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia, 3, 263-279.