Dorota Mącik

[Type of Self-Regulation Depending on Sex and Temperament in Early Adulthood]

Czasopismo: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia (ISSN: 0867-2040)
Współautorzy: Monika Cwynar, Patrycja Pleban, Anna Pliś
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Istnieją dwa systemy samoregulacji: promocyjny i prewencyjny. Wpływają one na podejmowanie decyzji i realizację celów. Podobnie w przypadku strategii wyróżniamy behawioralny system hamujący oraz behawioralny system aktywacyjny – mają one działanie regulujące. Celem pracy badawczej była odpowiedź na pytanie, czy temperament i płeć różnicują strategie i systemy samoregulacji. Przebadano 105 osób (54 kobiety i 51 mężczyzn). Do badań wykorzystano takie metody, jak: Skala Samoregulacji Promocyjnej i Prewencyjnej (SSPP), Kwestionariusz Temperamentu PTS oraz Skala BIS-BAS. Uzyskane wyniki wskazują na to, że kobiety istotnie statystycznie częściej przejawiają Behawioralny System Hamowania (BIS) niż mężczyźni. Nie ma natomiast różnic międzypłciowych dotyczących strategii promocyjnej i prewencyjnej. W odniesieniu do temperamentu osoby z niskim pobudzeniem przejawiają silniejszy BIS niż osoby z wysokim pobudzeniem. Badani z wysokim pobudzeniem wykazują silniejszą strategię promocyjną niż osoby z niskim pobudzeniem. Osoby z niskim hamowaniem przejawiają silniejszy Behawioralny System Aktywacji (BAS) niż osoby z wysokim hamowaniem. Ponadto u kobiet temperament nie wyjaśnia zmienności BAS-u i prewencji, zaś u mężczyzn istnieje taka zależność. Podobne wyniki u obu płci są widoczne w odniesieniu do zmienności BIS-u i strategii promocyjnej – dostrzegalny jest wpływ pobudzenia. Istnieją zatem wyraźne zależności pomiędzy temperamentem a systemami aktywacji.
Słowa kluczowe: BIS, BAS, ukierunkowania regulacyjne, temperament
Dostęp WWW: http://www.journals.umcs.pl/j/article/download/5659/4565
DOI: 10.17951/j.2017.30.3.77

author = "Dorota Mącik and Monika Cwynar and Patrycja Pleban and Anna Pliś",
title = "Rodzaj samoregulacji w zależności od płci i temperamentu u osób we wczesnej dorosłości",
journal = "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia",
year = "2017",

Mącik, D. and Monika Cwynar and Patrycja Pleban and Anna Pliś(2017). Rodzaj samoregulacji w zależności od płci i temperamentu u osób we wczesnej dorosłości. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia, 3, 77-91.