Albert Nowacki

Українські гуманітарії в Другій Речі Посполитій: участь у закордонній науковій співпраці
[Ukrainian humanitarians in the Second Polish Republic: participation in foreign scientific cooperation]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Східноєвропейський історичний вісник Współautorzy: Oksana Sałata, Witalij Telwak
Rok wydania: 2022
Tom: 24
Strony od-do: 123-130
Streszczenie: Celem niniejszego opracowania jest kompleksowa analiza sposobów realizacji zagranicznej współpracy naukowej przez humanistów ukraińskich w II RP. Podstawą metodologiczną tej pracy jest podejście interdyscyplinarne. Szczególny nacisk kładzie się na systematyczną analizę strukturalną i funkcjonalną faktów historiograficznych oraz metodę porównawczo-historyczną, opartą na zasadach obiektywizmu i historyzmu. W opracowaniu zastosowano również metody periodyzacji, klasyfikacji i typologii. Nowością naukową artykułu jest próba kompleksowego zrekonstruowania udziału humanistów ukraińskich II RP w zagranicznej współpracy naukowej. Zauważono, że w niektórych miejscach, przy wsparciu i współpracy władz polskich, ale najczęściej, wbrew jej polityce narodowej i kulturalnej, w międzywojennej Polsce humaniści ukraińscy ogólnie dobrze przystosowali się do panujących trudnych realiów. Odpowiadając na wyzwania społeczno-polityczne i kulturowe, starali się z powodzeniem zachować utrwalone tradycje współpracy zagranicznej i pomimo chronicznego zubożenia finansowego godnie reprezentowali ukraińską naukę na arenie międzynarodowej. Udowodniono, że najbardziej aktywni w partnerstwach zagranicznych byli pracownicy Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki i Ukraińskiego Instytutu Naukowego w Warszawie. Podkreślono, że nawiązana współpraca zagraniczna nabrała szczególnego znaczenia w kontekście ostatniej przedwojennej dekady, kiedy subsowieckie ukraińskie nauki społeczno-humanitarne doznały kilku wyniszczających fal represji. Stwierdzono, że w warunkach bezpaństwowości międzynarodowa działalność naukowa rozwijana przez przedstawicieli ukraińskiej humanistyki w międzywojennej Polsce nabrała istotnych cech dyplomacji kulturalnej, mającej na celu ustalenie podmiotowości politycznej Ukraińców.
Słowa kluczowe: Humaniści ukraińscy, zagraniczna współpraca naukowa, II Rzeczpospolita, Towarzystwo Naukowe im. Szewczenki, Ukraiński Instytut Naukowy w Warszawie



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Albert Nowacki and Oksana Sałata and Witalij Telwak",
title = "Українські гуманітарії в Другій Речі Посполитій: участь у закордонній науковій співпраці",
journal = "Східноєвропейський історичний вісник",
year = "2022",
pages = "123-130"
}

Cytowanie w formacie APA:
Nowacki, A. and Oksana Sałata and Witalij Telwak(2022). Українські гуманітарії в Другій Речі Посполитій: участь у закордонній науковій співпраці. Східноєвропейський історичний вісник, 123-130.