Albert Nowacki

W poszukiwaniu utraconej tożsamości. Wołodymyra Łysa „Країна гіркої ніжності”
[In Search of a Lost Identity. “The Land of Bitter Tenderness” by Volodymyr Lys]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2020
Tytuł publikacji: Ukraińskie światy dzieciństwa i młodości. Narracje i tożsamość
Redaktorzy: Katarzyna Jakubowska-Krawczyk
Streszczenie: Artykuł został poświęcony problematyce tożsamości ukraińskiej narodowej w XX i XXI wieku na podstawie analizy powieści Wołodymyra Łysa „Країна гіркої ніжності”. Głównym założeniem badawczym była próba spojrzenia na zagadnienia tożsamościowe z perspektywy dziecka, a następnie osoby dorosłej. Przeprowadzone badania pozwoliły ujawnić, że dla ukraińskiego pisarza niezwykle ważna jest nie tylko kwestia tożsamości narodowej, ale również tożsamości lokalnej, regionalnej. Podkreśla on, że na skutek licznych represji stosowanych przez system komunistyczny znaczna część społeczeństwa ukraińskiego została pozbawiona swojej tożsamości już we wczesnym dzieciństwie. Z podobnymi problemami zmagają się bohaterowie analizowanej powieści. Pisarz pokazuje, że próby odbudowania utraconej tożsamości mogą zakończyć się powodzeniem, jednak jest to proces bolesny, trudny i długotrwały.
Słowa kluczowe: Tożsamość narodowa, tożsamość lokalna, opresja, komunizm, dzieciństwo, dziedzictwo

author = "Albert Nowacki",
title = "W poszukiwaniu utraconej tożsamości. Wołodymyra Łysa „Країна гіркої ніжності” ",
journal = "",
year = "2020",

Nowacki, A. (2020). W poszukiwaniu utraconej tożsamości. Wołodymyra Łysa „Країна гіркої ніжності” . , 211-229.