Albert Nowacki

Aspekty cielesności w prozie Lubka Deresza
[Corporality Aspects in Lubko Deresh's prose]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia (ISSN: 0137-1150)
Rok wydania: 2010
Numer czasopisma: CLIII
Streszczenie: Przedmiotem artykułu są rozważania na temat prozy jednego ze współczesnych ukraińskich pisarzy - Lubko Deresza. Okazuje się, że młody autor wpisał się w nurt prozy europejskiej przełomu wieków, decydując się na przełamanie wielu konwencji utrwalonych do tej pory w literaturze ukraińskiej. Celem autora było, jak się wydaje, zszokowanie czytelnika poprzez wykorzystywanie tematów z zakresu cielesności człowieka, dodajmy, że nieobecnych lub rzadko pojawiających się w literaturze ukraińskiej. Okazuje się, że Lubko Deresz potrafi w niezwykle ciekawy sposób przedstawić ludzkie ciało w całym jego naturalnym pięknie. Oprócz delikatnego erotyzmu twórca skupia się również na otoczeniu scen miłosnych, nasycając je kolorami czy tworząc odpowiedni nastrój. Jego ideałem kobiecego ciała jest młoda szczupła kobieta o długich włosach, małych piersiach i białej karnacji bez opalenizny. W jego prozie pobrzmiewają echa młodzieńczych pragnień nastolatka, którym przecież autor pozostawał w momencie swojego debiutu literackiego . Lektura kolejnych jego utworów pokazuje jednak, że prezentując cielesność człowieka Deresz poddaje się presji czasu i podąża za najbardziej chwytliwymi tematami współczesnej pop-kultury, czyli seksem i wulgarnością, czasem pojawia się też zimny biologizm i wulgarność.
Słowa kluczowe: Lubko Deresz, cielesność, ciało człowieka, seks, kobieta, erotyzm, seksualność.
Dostęp WWW: https://wuwr.pl/swr/article/view/3999

author = "Albert Nowacki",
title = "Aspekty cielesności w prozie Lubka Deresza",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia",
year = "2010",
number = "CLIII",

Nowacki, A. (2010). Aspekty cielesności w prozie Lubka Deresza. Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia, CLIII, 663-670.