Albert Nowacki

Pamięć jednostki a pamięć narodu. Tropy pamięci w powieściach Wołodymyra Łysa
[The memory of the individual and the memory of the nation. Traces of memory in the novels of Volodymyr Lys]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia (ISSN: 0137-1150)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Tematem rozważań niniejszego artykułu jest refleksja nad charakterem tropów pamięci w wybranych powieściach ukraińskiego pisarza Wołodymyra Łysa. Autor poddał analizie cztery powieści wspomnianego autora, by na tej podstawie ujawnić ropy memorialne w jego twórczości. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że w swoich utworach Wołodymyr Łys wykorzystuje kategorie pamięci indywidualnej i zbiorowej, oprócz tego powołuje się tez na pamięć rodziny i pamięć toposu (pamięć regionalna) W tym właśnie celu często sięga do folkloru Polesia Wołyńskiego oraz miejscowej gwary, która w jego odczuciu stanowi element samoidentyfikacji. Ustalono ponadto, że dla pisarza zachowanie pamięci narodu jest możliwe jedynie pod warunkiem międzypokoleniowego przekazywania pamięci indywidualnej oraz zachowania narodowej pamięci historycznej.
Słowa kluczowe: Wołodymyr Łys, pamięć indywidualna, pamięć kolektywna, pamięć narodu, Polesie Wołyńskie, gwara, tradycja, mała ojczyzna
Dostęp WWW: https://wuwr.pl/swr/article/view/12256/11144
DOI: 10.19195/0137-1150.173.19

author = "Albert Nowacki",
title = "Pamięć jednostki a pamięć narodu. Tropy pamięci w powieściach Wołodymyra Łysa",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia",
year = "2020",

Nowacki, A. (2020). Pamięć jednostki a pamięć narodu. Tropy pamięci w powieściach Wołodymyra Łysa. Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia, 14, 233-244.