Albert Nowacki

Kalejdoskop śmierci w prozie Wołodymyra Łysa
[Caleidoscope of Death in the Volodymyr Lys' Works]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia (ISSN: 0137-1150)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Celem artykułu jest próba analizy motywów śmierci w twórczości Wołodymra Łysa. Z analizy wynika, że ​​pisarz chętnie i obficie posługuje się w swoich pracach motywami tanatycznymi. Najczęściej przybierają one postać samobójczych opowieści, które są protestem przeciwko agonii życia, ale w tych pracach często pojawiają się motywy śmierci w wyniku morderstwa. Czasami jednak autor próbuje relatywizować morderstwo, szczególnie popełnianych w imię ochrony bliskich, jak chociażby w powieści „Stulecie Jakuba”. Warto zauważyć, że ten ukraiński pisarz pisze także o tragicznej i niewinnej śmierci, zastanawiając się nad losem setek anonimowych ofiar, niezależnie od ich narodowości, zmarłych w wyniku tragicznych wydarzeń ostatniego stulecia.
Słowa kluczowe: tanatos, motywy tanatyczne, śmierć, ofiara, wojna, zabójstwo
Dostęp WWW: https://wuwr.pl/swr/article/view/11835/10760
DOI: 10.19195/0137-1150.172.7

author = "Albert Nowacki",
title = "Kalejdoskop śmierci w prozie Wołodymyra Łysa",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia",
year = "2020",

Nowacki, A. (2020). Kalejdoskop śmierci w prozie Wołodymyra Łysa. Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia, 77-89.