Wiesław Przygoda

Ubóstwo rodzin w Polsce wyzwaniem dla Kościoła
[Poverty of Families in Poland as a Challenge for the Church]

Czasopismo: Studia Pastoralne (ISSN: 1734-4433)
Rok wydania: 2015
Streszczenie: Kondycja ekonomiczno-społeczna rodzin w Polsce jest zróżnicowana. Istnieje sporo rodzin dobrze i średnio zamożnych. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 2014 roku pt. Warunki życia rodzin w Polsce są jednak w Polsce rodziny, które cierpią biedę i nie są w stanie zabezpieczyć podstawowych potrzeb swoim członkom, co szczególnie boleśnie odczuwają dzieci. Rodziny te, bez względu na przyczyny swego ubóstwa, stanowią duże wyzwanie dla służb socjalnych państwa, ale także dla Kościoła, który obok potrzeb materialnych, psychicznych i społecznych stara się wychodzić naprzeciw także potrzebom duchowym członków tych rodzin. Problem tego opracowania można ująć w pytaniu: jaki jest stan ubóstwa rodzin w Polsce i w jaki sposób Kościół może wspierać członków tych rodzin w procesie przezwyciężania ubóstwa i jego skutków? Dodatkowo zostaną przedstawione niektóre propozycje kościelnej pomocy rozwojowej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
Słowa kluczowe: rodzina, dzieci, ubóstwo, caritas

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Ubóstwo rodzin w Polsce wyzwaniem dla Kościoła",
journal = "Studia Pastoralne",
year = "2015",

Przygoda, W. (2015). Ubóstwo rodzin w Polsce wyzwaniem dla Kościoła. Studia Pastoralne, 11, 107-121.