Wiesław Przygoda

Powstanie i rozwój Instytutu Teologii Pastoralnej KUL
[The Emergence and Development of the Institute of Pastoral Theology at KUL]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2009
Tytuł publikacji: 50 lat teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II
Redaktorzy: Czesław Krakowiak, Wiesław Przygoda, Andrzej Kiciński, Michał Wyrostkiewicz
Streszczenie: Instytut Teologii Pastoralnej KUL jest placówką dydaktyczno-badawczą powołaną na Wydziale Teologii KUL w 1968 r. Jednak początki badań i studiów teologicznopastoralnych na KUL sięgają 1958 r., w którym powołano na Wydziale Teologicznym KUL Sekcję Teologii Pastoralnej. Dziesięcioletni okres istnienia Sekcji Teologii Pastoralnej KUL (1958-1968) jest o tyle ważny dla zrozumienia powstania i rozwoju późniejszego Instytutu Teologii Pastoralnej, że w tym okresie kształtowały się zręby pierwotnego programu studiów teologicznopastoralnych w KUL, a także pierwszy skład kadry naukowo-dydaktycznej, który gwarantował późniejszy rozwój tej placówki naukowo-dydaktycznej już w randze instytutu. Czterdziestoletnia historia rozwoju Instytutu Teologii Pastoralnej KUL zostanie tu przedstawiona w trzech odsłonach: powstanie i rozwój organizacyjny, działalność naukowo-dydaktyczna i działalność naukowo-badawcza.
Słowa kluczowe: Instytut Teologii Pastoralnej KUL

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Powstanie i rozwój Instytutu Teologii Pastoralnej KUL",
journal = "",
year = "2009",

Przygoda, W. (2009). Powstanie i rozwój Instytutu Teologii Pastoralnej KUL. , 9-32.