Wiesław Przygoda

Diakonia jako wyzwanie dla uczniów Chrystusa dzisiaj
[Diakonia as a Challenge to the Disciples of Christ Today]

Czasopismo: Rocznik Teologii Katolickiej (ISSN: 1644-8855)
Rok wydania: 2008
Streszczenie: Refleksja prakseologiczna nad skutecznym rozwojem funkcji diakonii w Kościele w Polsce zakłada znajomość wskazań Magisterium Kościoła dotyczących diakonii oraz stanu faktycznego jej realizacji. Tylko na podstawie powyższych przesłanek można podjąć próbę odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób dzisiaj stawać się coraz wierniejszym uczniem Chrystusa w zakresie posługi człowiekowi? Artykuł zawiera refleksję na temat kierunków formacji w zakresie diakonii chrześcijańskiej duchowieństwa, osób konsekrowanych i katolików świeckich. Członków hierarchii, a pośrednio także świeckich liderów zrzeszeń chrześcijańskich, dotyczy formacja do realizacji zadań kierowniczych w duchu miłości i służby bliźniemu we wspólnotach chrześcijańskich. Wszystkim natomiast bez wyjątku uczniom Chrystusa potrzebna jest formacja diakonijna w zakresie chrześcijańskiego stylu życia i posługi charytatywnej. Formacja diakonijna jest częścią formacji chrześcijańskiej i powinna obejmować wszystkich członków ludu Bożego. Jej celem jest kształtowanie świadomości duchowieństwa, osób konsekrowanych i katolików świeckich w zakresie ewangelicznego zobowiązania chrześcijan do realizacji przykazania miłości. Efektem oddziaływań formacyjnych powinna być dojrzała osobowość chrześcijan, charakteryzująca się otwartością na innych ludzi oraz ich egzystencjalne i duchowe potrzeby. W formacji chodzi również o umocnienie przekonań katolików co do konieczności pełnienia czynów miłosierdzia przez poszczególne osoby i wszelkie wspólnoty chrześcijańskie. Ważne jest także przekonanie wiernych o wartości zbawczej czynów miłosierdzia chrześcijańskiego oraz ukształtowanie w nich duchowości miłosierdzia. W zakres działalności formacyjnej wchodzi ponadto wykształcenie umiejętności praktycznych oraz utrwalonych cnót i postaw społecznych. Do istoty kościelnej formacji charytatywnej należy eksponowanie religijnej motywacji podejmowanych czynów miłości, co odróżnia kościelną posługę charytatywną od motywowanej naturalistycznie filantropii.
Słowa kluczowe: caritas, diakonia, formacja chrześcijańska

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Diakonia jako wyzwanie dla uczniów Chrystusa dzisiaj",
journal = "Rocznik Teologii Katolickiej",
year = "2008",

Przygoda, W. (2008). Diakonia jako wyzwanie dla uczniów Chrystusa dzisiaj. Rocznik Teologii Katolickiej, 153-164.