Wiesław Przygoda

Rodzina środowiskiem formacji prospołecznej i wolontarystycznej dzieci
[THE FAMILY AS THE MILIEU OF PRO-SOCIAL AND VOLONTARISTIC FORMATION OF CHILDREN]

Czasopismo: Roczniki Pastoralno-Katechetyczne (ISSN: 2081-1829)
Rok wydania: 2012
Numer czasopisma: 4:2012
Streszczenie: Jednym z problemów współczesnej rodziny są słabe więzi osobowe pomiędzy małżonkami oraz pomiędzy rodzicami a dziećmi. W Europie, a także w Polsce jest coraz mniej rodzin wielopokoleniowych, dominują natomiast rodziny dwupokoleniowe lub nawet jedno-pokoleniowe. Uwzględniając ponadto fakt niskiej dzietności rodzin, formacja prospołeczna i wolontarystyczna dzieci jawi się jako duże wyzwanie dla współczesnej rodziny. Powodzenie procesu formacji prospołecznej i wolontarystycznej w rodzinie zależy od wielu czynników, takich jak: pełność rodziny, atmosfera rodzinna, liczba dzieci w rodzinie, praca zawodowa matki, sytuacja materialna rodziny oraz jej religijność. Jednak najważniejszym warunkiem powodzenia tegoż procesu jest odkrycie zwłaszcza przez rodziców Bożego zamysłu, wedle którego rodzina jest najmniejszą komórką społeczeństwa i niezastąpioną wspólnotą miłości. Tylko rodzina starająca się realizować taki model życia rodzinnego jest w stanie wychować pięknego człowieka, potrafiącego nie tylko „być z innymi”, ale także „być dla innych”.
Słowa kluczowe: rodzina, formacja społeczna, caritas, formacja charytatywna, wolontariat
Dostęp WWW: http://www.kul.pl/roczniki-pastoralno-katechetyczne,14996.html.

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Rodzina środowiskiem formacji prospołecznej i wolontarystycznej dzieci",
journal = "Roczniki Pastoralno-Katechetyczne",
year = "2012",
number = "4:2012",

Przygoda, W. (2012). Rodzina środowiskiem formacji prospołecznej i wolontarystycznej dzieci. Roczniki Pastoralno-Katechetyczne, 4:2012, 37-52.