Wacław Bąk

Krótki Inwentarz Osobowości TIPI-P w badaniach polskich
[Short measure of personality TIPI-P in a Polish sample]

Czasopismo: Roczniki Psychologiczne (ISSN: 1507-7888)
Współautorzy: Mariola Łaguna, Ewelina Purc, Emilia Mielniczuk, Piotr K. Oleś
Rok wydania: 2014
Streszczenie: Artykuł przedstawia polską adaptację krótkiego inwentarza osobowości Ten Item Personality Inventory (TIPI-P), który służy do pomiaru pięciu wymiarów osobowości opisywanych w modelu Wielkiej Piątki. Treść pozycji została przetłumaczona z oryginalnej angielskojęzycznej wersji, a badania studentów dwujęzycznych potwierdziły równoważność wersji polskiej i angielskiej. W serii czterech niezależnych badań (na próbie ponad 500 studentów) sprawdzono właściwości psychometryczne skal. Uzyskano zadowalające wskaźniki stabilności bezwzględnej po upływie dwóch tygodni. Zgodność wewnętrzna polskiej wersji skal jest, podobnie jak w przypadku wersji oryginalnej, stosunkowo niska. Korelacje ze skalami inwentarza NEO-FFI, a także samoopisu z opisem drugiej osoby (peer-rating) potwierdziły trafność zbieżną i różnicową TIPI-P. Wyniki badań dają podstawy do stosowania TIPI-P w badaniach naukowych prowadzonych w grupach studenckich.
Słowa kluczowe: cechy osobowości, Wielka Piątka, pomiar psychologiczny, TIPI
Dostęp WWW: http://www.kul.pl/vol-17-issue-2,16833.html

author = "Wacław Bąk and Mariola Łaguna and Ewelina Purc and Emilia Mielniczuk and Piotr K. Oleś",
title = "Krótki Inwentarz Osobowości TIPI-P w badaniach polskich",
journal = "Roczniki Psychologiczne",
year = "2014",

Bąk, W. and Mariola Łaguna and Ewelina Purc and Emilia Mielniczuk and Piotr K. Oleś(2014). Krótki Inwentarz Osobowości TIPI-P w badaniach polskich. Roczniki Psychologiczne, 2, 403-419.