Czasopismo: BIOCONTROL (ISSN: 1386-6141)
Współautorzy: Magdalena Lis, Waldemar Kazimierczak, Anna Kreft
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Pojedynczych larw infekcyjnych Heterorhabditis bacteriophora, H. megidis (Nematoda: Heterorhabditidae), Steinernema arenarium, S. carpocapsae i S. feltiae użyto do infekowania pojedynczych gąsienic Galleria mellonella (Lepidoptera: Pryalidae). Oceniano cztery parametry patogeniczności nicieni entomopatogenicznych: śmiertelność owadów, infekcyjność nicieni, liczbę nicieni infekujących pojedyncze larwy G. mellonella oraz stopień skolonizowania larw infekcyjnych nicieni (procent larw infekcyjnych, których jelito było skolonizowane przez bakterie symbiotyczne). Porównywano dokładność, powtarzalność i uniwersalność zastosowanych aren testowych dla różnych gatunków nicieni. Wprowadzone przez nas modyfikacje oryginalnych metod spowodowały około 50% wzrost efektywności larw infekcyjnych na płytkach do hodowli komórkowej i >20% wzrost efektywności w probówkach wirówkowych. Efektywność nicieni na płytkach do hodowli komórkowej (39-77%) była relatywnie niska, zwłaszcza w przypadku Heterorhabditis spp. Co więcej na tych arenach testowych larwy infekcyjne przemieszczały się między komórkami. Wyniki naszych badań wskazują, że patogeniczność entomopatogenicznych nicieni należy określać w probówkach wirówkowych. W tych arenach testowych infekcyjność pojedynczych larw nicieni wynosiła ~90% w przypadku Heterorhabditis spp. i ~95% w przypadku Steinernema spp. Stopień skolonizowania badanych izolatów EPN przez bakterie symbiotycznych mieścił się w zakresie 96-98%.
Dostęp WWW: https://link.springer.com/content/pdf/10.1007%2Fs10526-017-9856-2.pdf
DOI: 10.1007/s10526-017-9856-2

author = "Tomasz Skrzypek and Magdalena Lis and Waldemar Kazimierczak and Anna Kreft",
title = "Comparison of the methods applicable for the pathogenicity assessment of entomopathogenic nematodes",
journal = "BIOCONTROL",
year = "2018",

Skrzypek, T. and Magdalena Lis and Waldemar Kazimierczak and Anna Kreft(2018). Comparison of the methods applicable for the pathogenicity assessment of entomopathogenic nematodes. BIOCONTROL, 2, 289-298.