Czasopismo: ARCHIVES OF MICROBIOLOGY (ISSN: 0302-8933)
Współautorzy: Ewa Sajnaga, Waldemar Kazimierczak, Marcin Skowronek, Magdalena Lis, Adam Waśko
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Z wyizolowanych z gleby pochodzącej ze wschodniej Polski nicieni entomopatogenicznych Steinernema poinarii wyizolowano trzy szczepy symbiotycznych bakterii. Na podstawie analizy sekwencji genów 16SrDNA, recA, gltX, gyrB i dnaN oraz analizy filogenetycznej wykazano, że szczepy bakterii należą do gatunku Xenorhabdus bovienii. Toższamość nukleotydowa pomiędzy badanymi mikrosymbiontami S. poinarii i innymi szczepami X. bovienii określona dla 16S rDNA oraz połączonych sekwencji kodujących 4 białka wynosiła odpowiednio 98,7-100% i 97,9-99,5%. Właściwości fenotypowe izolatów również wskazują na ich bliskie pokrewieństwo filogenetyczne z X. bovienii. Wszystkie trzy badane szczepy X. bovienii wyizolowane z nicieni pochodzących z różnych kladów Steinernema wspierały przerywanie diapauzy rozwojowej larw infekcyjnych oraz dalszy rozwój populacji nicieni. Jednakże stopień skolonizowania nowych pokoleń larw infekcyjnych zależał istotnie statystycznie od donora i biorcy bakterii. Stopień skolonizowania larw infekcyjnych hodowanych na pożywce z bakteriami pochodzącymi od niespokrewnionych nicieni był bardzo niski, lecz dowodził możliwości wymiany bakterii symbiotycznych między niespokrewnionymi gatunkami Steinernema.
Słowa kluczowe: Xenorhabdus, Steinernema, nicienie entomopatogeniczne, symbioza, wymiana symbiontów
DOI: 10.1007/s00203-018-1544-9

author = "Tomasz Skrzypek and Ewa Sajnaga and Waldemar Kazimierczak and Marcin Skowronek and Magdalena Lis and Adam Waśko",
title = "Steinernema poinari (Nematoda: Steinernematidae): a new symbiotic host of entomopathogenic bacteria Xenorhabdus bovienii",
journal = "ARCHIVES OF MICROBIOLOGY",
year = "2018",

Skrzypek, T. and Ewa Sajnaga and Waldemar Kazimierczak and Marcin Skowronek and Magdalena Lis and Adam Waśko(2018). Steinernema poinari (Nematoda: Steinernematidae): a new symbiotic host of entomopathogenic bacteria Xenorhabdus bovienii. ARCHIVES OF MICROBIOLOGY, 9, 1307-1316.