Wartości patriotyczne w doświadczeniu polskich migrantów
[The Values of Patriotism in the Experience of Polish Migrants in Great Britain]

Czasopismo: Zeszyty Naukowe KUL (ISSN: 0044-4405)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Celem artykułu było ukazanie wartości patriotycznych w doświadczeniu polskich migrantów w Wiel-kiej Brytanii. Analizie został poddany materiał empiryczny zebrany metodą badań jakościowych przy pomocy techniki wywiadu pogłębionego. Materiał analizowany był z uwzględnieniem trzech zagadnień: poczucia dumy z bycia Polakiem, stosunku do ojczyzny oraz sposób podtrzymywania i rozwijania polskości. Socjologiczna analiza wskazała, że w społeczeństwach wielokulturowych zmia-ny w podejściu do wartości patriotycznych przebiegają w różnych kierunkach. U części migrantów wartości te zanikają, podczas gdy u innych są kultywowane, odkrywane i nawet rozwijane.
Słowa kluczowe: migracja, patriotyzm, ojczyzna, społeczeństwo wielokulturowe
Dostęp WWW: https://czasopisma.kul.pl/znkul/article/view/9819/8215
DOI: 10.31743/zn.2019.62.4.04

author = "Tomasz Adamczyk",
title = "Wartości patriotyczne w doświadczeniu polskich migrantów",
journal = "Zeszyty Naukowe KUL",
year = "2019",

Adamczyk, T. (2019). Wartości patriotyczne w doświadczeniu polskich migrantów. Zeszyty Naukowe KUL, 4, 71-90.