Piękno w teorii nauki: estetyczne kryteria w ocenie i wyborze teorii naukowych
[Beauty in the Philosophy of Science]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Humanistyka i Przyrodoznawstwo (ISSN: 1234-4087)
Współautorzy: Marek Szydłowski
Rok wydania: 2013
Tom: 19
Strony od-do: 55-74
Streszczenie: Wychodząc od klasycznych koncepcji piękna, pokazujemy, w jaki sposób kategoria ta funkcjonuje w nauce oraz jak jej rolę w ocenie i w yborze w ytw orów naukowych rekonstruują współcześni filozofowie nauki. Głównym celem pracy jest wykazanie, że praktyka badawcza fizyki współczesnej i kosmologii wskazuje, że piękno nie jest traktowane jako kategoria autonomiczna, ale raczej jako kategoria dająca się zredukować do prostoty,elegancji lub symetrii, co jest bliskie koncepcjom J. W. M cA llistera, N. M axw ella lub P. Thagarda, którzy włączają kryteria pozaempiryczne w racjonalną rekonstrukcję rozwoju nauki. W pracy pokazujemy, że zaprezentowane koncepcje da się istotnie rozszerzyć w oparciu o faktycznie stosowane w praktyce badawczej kryteria informacyjne (Akaike), które nadają sens operacyjny pojęciu prostoty. Fundamentalność symetrii w fizyce jest także przykładem tego, że piękno wypływające i wiążące się ze zrozumieniem treści teorii naukowych nie jest jedną cechą, ale ogólną strukturalną koherencją cech - piękno w nauce ma naturę strukturalną.
Słowa kluczowe: piękno, prostota, ko­smologia, empiryczne i pozaempiryczne kry­teria oceny wytworów naukowych
Dostęp WWW: http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2013-t19/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2013-t19-s55-73/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2013-t19-s55-73.pdf



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Paweł Tambor and Marek Szydłowski",
title = "Piękno w teorii nauki: estetyczne kryteria w ocenie i wyborze teorii naukowych",
journal = "Humanistyka i Przyrodoznawstwo",
year = "2013",
pages = "55-74"
}

Cytowanie w formacie APA:
Tambor, P. and Marek Szydłowski(2013). Piękno w teorii nauki: estetyczne kryteria w ocenie i wyborze teorii naukowych. Humanistyka i Przyrodoznawstwo, 55-74.