Sylwester Jaśkiewicz

Integralny rozwój alumna do posługi w Kościele powszechnym
[Integral development of the student for service in the universal Church]

Czasopismo: Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne (ISSN: 2083-5019)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Formacja seminaryjna rozumiana jako okres dojrzewania powołania albo początkowy etap stałej formacji prezbiterów pełni niezwykle ważną rolę. Dwiema z podstawowych jej cech jest integralność i misyjność. Podczas, gdy pierwsza z nich wynika z całego bogactwa osoby ludzkiej i jest przeciwieństwem fragmentaryzacji oraz separowania i autonomizacji, druga łączy się z misterium Kościoła Chrystusowego. Najnowsze dokumenty Kościoła poświęcone formacji prezbiterów ujmują ją jako drogę za Jezusem i dużo uwagi poświęcają kształtowaniu całej osoby seminarzysty jako ucznia-misjonarza, który uczestniczy w misji powierzonej przez Jezusa Chrystusa apostołom. Tylko na fundamencie głębokiej zażyłości seminarzystów z Chrystusem i Jego mistycznym Ciałem rodzi się ich prawdziwy zapał misyjny i duch służby Kościołowi powszechnemu.
Słowa kluczowe: formacja seminaryjna, Kościół powszechny, integralność, misyjność, uczeń-misjonarz

author = "Sylwester Jaśkiewicz",
title = "Integralny rozwój alumna do posługi w Kościele powszechnym",
journal = "Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne",
year = "2023",

Jaśkiewicz, S. (2023). Integralny rozwój alumna do posługi w Kościele powszechnym. Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne, 7-24.