Sylwester Jaśkiewicz

Miłość do szkoły – wybrane wskazania papieża Franciszka
[Love for school - selected indications of Pope Francis.]

Czasopismo: Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli (ISSN: 2543-5515)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Celem niniejszego opracowania jest ukazanie wybranych wskazań papieża Franciszka, które pozwalają widzieć szkołę w perspektywie miłości. Funkcja szkoły w kształceniu i wychowaniu dzieci i młodzieży jest niepodważalna. Nie zawsze jednak, a przynajmniej nie dla wszystkich szkoła jest czymś bardzo cennym i godnym miłości. Miłości do szkoły nie można zażądać ani nakazać, ale można ją zaszczepić poprzez tworzenie wokół dziecka atmosfery miłości już od najmłodszych lat. Misją szkoły nie jest uzależnienie od siebie ucznia, ale zaszczepienie w nim umiejętności uczenia się. Aby uczeń nie bał się otaczającej go rzeczywistości powinien dobrze posługiwać się językiem umysłu, serca i rąk. Znamienną cechą ludzi młodych powinny być skrzydła i korzenie, zdolność dojrzewania i obdarowywania. Miłość do szkoły jako odzwierciedlenie prawdziwej miłości powinna być konkretna i zdolna do komunikowania się.
Słowa kluczowe: miłość, szkoła, nauczanie papieża Franciszka, edukacja

author = "Sylwester Jaśkiewicz",
title = "Miłość do szkoły – wybrane wskazania papieża Franciszka",
journal = "Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli",
year = "2020",

Jaśkiewicz, S. (2020). Miłość do szkoły – wybrane wskazania papieża Franciszka. Rocznik Naukowy Duszpasterstwa Nauczycieli, 75-88.