Aktualność przesłania św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży
[The validity of the message of Saint. Stanislaw Kostka - patron of children and youth]

Czasopismo: Zeszyty Formacji Katechetów (ISSN: 1642-090X)
Rok wydania: 2018
Numer czasopisma: 3(71)
Streszczenie: Rok 2018 jest obchodzony w Kościele jako Rok Świętego Stanisława Kostki. Przypadająca 450. rocznica jego śmierci stanowi okazję do przypomnienia postawy tego młodego Polaka, który wbrew wszelkim przeciwnościom pełnił wolę Bożą w swoim życiu. Jako patron dzieci i młodzieży uczy, że zawsze można pięknie żyć. Każdą z chwil w życiu należy trwać w przyjaźni z Bogiem, a drogą do świętości, do której jesteśmy powołani, jest wytrwała praca nad charakterem, częste spotykanie się z Chrystusem w sakramentach świętych, miłość Boga i bliźniego, a także odważna walka z różnymi pokusami. Dlatego, mówiąc o aktualności przesłania św. Stanisława Kostki, trzeba uzmysłowić sobie, jak bardzo ważne jest wychowanie młodego człowieka. Dokonuje się ono głównie w rodzinie, ale także szkole i Kościele. W wychowaniu ważne są wartości, dzięki którym człowiek kształtuje samego siebie i pośrednio wpływa na innych ludzi. Żyjąc w XXI wieku nie da się powtórzyć dokładnie czynów św. Stanisława Kostki. Można jednak kształtować w dzieciach i młodzieży te same wartości, którymi on żył. Są to wartości uniwersalne, które służą dobru konkretnego człowieka oraz społeczeństwa. Dlatego w wychowaniu i formowaniu młodych ludzi należy uczyć męstwa, sumienności i wytrwałości. Trzeba uczyć dojrzałości i stanowczości, aby młodzi ludzie potrafili, jak św. Stanisław, poważnie traktować swoją wiarę i pobożność.
Słowa kluczowe: św. Stanisław Kostka, patron, dzieci, młodzież
Dostęp WWW: http://katecheza.radom.pl/images/stories/ZFK71/aktualnosc-przeslania-sw-stanislawa-kostki-patrona-dzieci-i-mlodziezy.pdf

author = "Stanisław Łabendowicz",
title = "Aktualność przesłania św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży",
journal = "Zeszyty Formacji Katechetów",
year = "2018",
number = "3(71)",

Łabendowicz, S. (2018). Aktualność przesłania św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Zeszyty Formacji Katechetów, 3(71), 53-63.