Wychowanie chrześcijańskie w katechezie szkolnej
[Christian education in school catechesis]

Czasopismo: Roczniki Pedagogiczne (ISSN: 2080-850X)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Pojęcie „wychowanie chrześcijańskie” jest wieloznaczne i różnie interpretowane. Utożsamia się go z katechezą lub z wychowaniem do wiary. Jest ono „pomocą udzielaną człowiekowi w realizacji jego człowieczeństwa, w nadaniu życiu człowieka ostatecznego sensu rozumianego na ogół jako zjednoczenie człowieka z Bogiem poprzez praktykowanie miłości bliźniego” (DWCH 2). Wychowanie chrześcijańskie w katechezie szkolnej oznacza, że rodzice, nauczyciele i wychowawcy oraz katecheci uwzględniają podstawowe sfery oddziaływań, a zatem sferę fizyczną, emocjonalną, intelektualną, moralną, duchową, religijną, społeczną, a także sferę wartości i wolności. Rozumienie człowieka jako osoby leży u podstaw koncepcji wychowania. Wychowanie podczas szkolnej katechezy zakłada rozwijanie umiejętności, sprawności, zainteresowań oraz posługiwanie się zdobytymi wiadomościami. W związku z tym katecheza powinna obejmować wychowanie biblijne, liturgiczne, moralne i wspólnotowo-misyjne. Wychowanie w katechezie szkolnej ma ukazywać ucznia w perspektywie chrześcijańskiej. Rodzice, a następnie katecheci oraz duszpasterze powinni rozwijać sprawności duchowe i budzić radość z chrześcijańskiego życia.
Słowa kluczowe: katecheza, katecheza szkolna, wychowanie chrześcijańskie
Dostęp WWW: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rped/article/view/4638/4735
DOI: 10.18290/rped.2016.8(44).2-4

author = "Stanisław Łabendowicz",
title = "Wychowanie chrześcijańskie w katechezie szkolnej",
journal = "Roczniki Pedagogiczne",
year = "2016",

Łabendowicz, S. (2016). Wychowanie chrześcijańskie w katechezie szkolnej. Roczniki Pedagogiczne, 2, 49-76.