Dzieło wiary. Historia Ruchu Światło-Życie w latach1950-1985
[Faith in Action. The History of the Light-Life Movement in the years 1950-1985]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Kraków
Rok wydania: 2010
Streszczenie: Książka opowiada historię oazowego Ruchu Światło-Życie utworzonego w Polsce przez ks. Franciszka Blachnickiego. Pierwsze oazy powstały w latach pięćdziesiątych w diecezji katowickiej. W latach sześćdziesiątych ks. Blachnicki został studentem, a następnie pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wznowił wtedy działalność oaz jako pracy formacyjnej Krajowego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej. W 1969 roku formalnie powstał Ruch Żywego Kościoła, który w roku 1976 przyjął nazwę: Ruch Światło-Życie. W latach 1977-1979 ks. Blachnicki opracował deuterkoatechumenlny system formacyjny dla różnych grup ruchu oazowego: młodzieży, studentów, młodzieży pracującej, dorosłych i całych rodzin. Te ostatnie formowały się w Ruchu Domowy Kościół (od 1973 r.), który był częścią Ruchu Światło-Życie. W 1979 ks. Blachnicki utworzył ruch trzeźwościowy pod nazwą Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Przyjacielem i protektorem oaz od początku lat siedemdziesiątych był ks. kard. Karol Wojtyła. Wspierał rozwój oaz i bronił przed władzami PRL. W grudniu 1981 roku ks. Blachnicki wyjechał z kraju i utworzył Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carslsbergu w Republice Federalnej Niemiec. W latach 1982-1985 drugim moderatem krajowym Ruchu był ks. Wojciech Danielski. Mimo stanu wojennego i trudności czynionych przez władze komunistyczne oazy rozwijały się coraz dynamiczniej osiągając w roku 1985 poziom 70 tysięcy uczestników rekolekcji wakacyjnych.
Słowa kluczowe: Franciszek Blachnicki, Wojciech Danielski, Karol wojtyła, oaza, ewangelizacja, Ruch Światło-Życie, Krucjata Wstrzemięźliwości, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, ewangelizacja, Kościół, odnowa soborowa, służba liturgiczna, formacja świeckich, formacja małżonków, Ruch Domowy Kościół, formacja księży, formacja ministrantów, Krajowe Duszpasterstwo Służby Liturgicznej, ruch trzeźwościowy

@book{1,
author = "Robert Derewenda",
title = "Dzieło wiary. Historia Ruchu Światło-Życie w latach1950-1985",