["HE WANTED TO PATRONIZE EVERYTHING." ON LEON HALBAN'S CONTRIBUTION TO THE DEVELOPMENT OF LUBELSKI SCIENTIFIC LIFE]

Czasopismo: ACTA IURIDICA RESOVIENSIA 2720-0574 Współautorzy: nie dotyczy
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Artykuł ma na celu przywołanie sylwetki prof. Halbana oraz ukazanie wkładu, jaki miał ten uczony w rozwój szeroko pojętego życia naukowego w środowisku akademickim Lublina i regionu. Należał on do uczonych, którzy swoją karierę akademicką zaczynali w rzeczywistości Polski międzywojennej, na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po II wojnie światowej swoje losy związał z Lublinem. Na reaktywowanym Wydziale Prawa i Nauk Społeczno- -Ekonomicznych oraz na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL czynnie włączył się w proces dydaktyczny oraz sprawował funkcje administracyjne. Po zakończeniu działań wojennych był pierwszym profesorem wykładającym przedmioty historycznoprawne i kanonistyczne. Podobna sytuacja zaistniała, kiedy opuścił KUL i podjął pracę na nowo utworzonym Wydziale Prawa na UMCS. Był prekursorem, jeśli chodzi o tworzenie środowiska historycznoprawnego na tej uczelni. Wkład prof. Halbana w rozwój lubelskiego życia naukowego wyrażał się także w jego czynnym zaangażowaniu w działalność lubelskich towarzystw naukowych i stowarzyszeń o charakterze popularyzującym naukę. Szczególnym rodzajem jego zaangażowania w organizację życia akademickiego była natomiast inicjatywa zorganizowania opieki medycznej dla lubelskich studentów. Z całą pewnością można stwierdzić, że o takim stylu działania i zaangażowania decydował etos pracy naukowca, którego źródeł należy szukać w studiach i pracy w UJK we Lwowie.
Słowa kluczowe: historia nauki i nauczania, KUL, organizacja UMCS, okres po II wojnie światowej
Dostęp WWW: https://repozytorium.ur.edu.pl/server/api/core/bitstreams/9f728458-b23f-4a87-a909-6b14307aca95/content
DOI: DOI: 10.15584/actaires.2022.4.15

author = "Magdalena Pyter and nie dotyczy",
title = "„CHCIAŁ PATRONOWAĆ WSZYSTKIEMU”. O WKŁADZIE LEONA HALBANA W ROZWÓJ LUBELSKIEGO ŻYCIA NAUKOWEGO",
journal = "ACTA IURIDICA RESOVIENSIA 2720-0574",
year = "2022",

Pyter, M. and nie dotyczy(2022). „CHCIAŁ PATRONOWAĆ WSZYSTKIEMU”. O WKŁADZIE LEONA HALBANA W ROZWÓJ LUBELSKIEGO ŻYCIA NAUKOWEGO. ACTA IURIDICA RESOVIENSIA 2720-0574, 39, 217-236.