Czasopismo: Studia Iuridica Lublinensia Vol 30, No 4 (2021), (ISSN: 1731-6375) Rok wydania: 2021
Streszczenie: Celem artykułu jest określenie pozycji kształcenia w ramach studiów specjalnych w systemie szkolnictwa wyższego. Przedmiotem badań jest analiza podstawowych aktów prawnych okresu Drugiej Rzeczypospolitej odnoszących się do szkół akademickich pod kątem miejsca, jakie zajmowały w nim takie jednostki organizacyj-ne, jak studia specjalne. Szczególnie uwaga została skupiona na przedstawieniu tej problematyki w odniesieniu do Studium Pedagogicznego działającego od 1921 r. w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego ( UJ ) w Krakowie. Informacje zawarte w materiałach archiwalnych UJ pozwalają stwierdzić, jak istotną rolę społeczną odegrała ta jednostka. Była ona bowiem miejscem przeznaczonym do kształcenia nauczycieli dla szkół średnich w r eakt y- wującym się systemie oświaty powszechnej. Pozostając w strukturach uniwersyteckich, nie posiadała wprawdzie statusu akademickiego, nie była jednak zwykłym zakładem kształcenia nauczycieli. O jej doniosłej pozycji świadczył fakt jej lokacji przy UJ, ak ademicka kadra nauczająca, program kształcenia mający charakter pra k- tyczno - naukowy oraz organizacja staży zagranicznych dla słuchaczy studium. Biorąc to wszystko pod uwagę , należy podkreślić, że Studium Pedagogiczne UJ w kontekście odradzającej się po zabo rach Rzeczypospolitej Polskiej stało się pionierem specjalistycznego kształcenia i wytyczył o kierunek dla innych specjalnych form nauczania. Nowatorskość przeprowadzonych badań i uzyskanych wyników sprowadza się do tego, że tematyka ta nie była jak dotąd przedmiotem analiz historyków prawa.
Słowa kluczowe: Studia specjalne, okres II RP, kształcenie nauczycieli

author = "Magdalena Pyter",
title = "Teacher Training College of the Jagiellonian University as an Example of Special-Purpose Training Institution within the Tertiary Education System of the Second Republic of Poland",
journal = "Studia Iuridica Lublinensia Vol 30, No 4 (2021), (ISSN: 1731-6375)",
year = "2021",

Pyter, M. (2021). Teacher Training College of the Jagiellonian University as an Example of Special-Purpose Training Institution within the Tertiary Education System of the Second Republic of Poland. Studia Iuridica Lublinensia Vol 30, No 4 (2021), (ISSN: 1731-6375), 4, 473-489.