[Visionary and realist. About Idzi Radziszewski - creator of the Catholic University of Lublin]

Książka naukowa recenzowana

Współautorzy: Antoni Dębiński
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Celem publikacji jest odzwierciedlenie możliwie najwierniejszego obrazu zarówno postaci rektora Radziszewskiego, jak i związanych z nim poszczególnych osób, miejsc, w których przebywał, a także wydarzeń historycznych mających wpływ na organizację uniwersytetu. Wypełnienie tego zadania stało się możliwe głównie dzięki pozyskaniu materiałów archiwalnych, które jak dotąd – z różnych powodów – nie były wykorzystane przez autorów poszczególnych publikacji. Przede wszystkim dotyczy to dokumentów przechowywanych w archiwach rosyjskich i litewskich. I tak niezwykle cenne okazały się archiwalia zgromadzone w Rosyjskim Państwowym Historycznym Archiwum w Sankt Petersburgu i Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym miasta Petersburga. W zasobach pierwszego znajduje się dokumentacja dotycząca petersburskiego okresu życia Idziego Benedykta Radziszewskiego jako studenta, a następnie profesora i rektora Akademii Duchownej.
Słowa kluczowe: KUL, Idzi Radziszewski

@book{1,
author = "Magdalena Pyter and Antoni Dębiński",
title = "Wizjoner i realista. O Idzim Radziszewskim - twórcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.",