Przekształcenia obszarów leśnych dawnej Puszczy Osieckiej w XIX wieku
[Changes in the forest complexes of the former Osiecka Forest in the 19’th century.]

Czasopismo: TEKA KOMISJI ARCHITEKTURY, URBANISTYKI I STUDIÓW KRAJOBRAZOWYCH PAN (ISSN: 1895-3980)
Rok wydania: 2012
Streszczenie: Historycznie Puszczą Osiecką nazywane były rozległe kompleksy leśne rozciągające się na prawym brzegu Wisły na południe od Warszawy. Za czasów I Rzeczpospolitej obszar ten był intensywnie eksploatowany. Jednocześnie jako Lasy Królewskie podlegał ochronie. Mapy z początku XIX wieku potwierdzają istnienie tych dużych kompleksów leśnych. Dopiero w XIX wieku lasy znacząco się zmniejszyły głównie za sprawą prowadzonej gospodarki, rozbudowy osadnictwa i rozwoju infrastruktury drogowej. Zmiany te ukształtowały współczesny krajobraz okolic Osiecka.
Słowa kluczowe: Puszcza Osiecka, Lasy Królewskie, XIX wieczny krajobraz Mazowsza, Osieck, Garwolin

author = "Piotr Szkołut",
title = "Przekształcenia obszarów leśnych dawnej Puszczy Osieckiej w XIX wieku",
journal = "TEKA KOMISJI ARCHITEKTURY, URBANISTYKI I STUDIÓW KRAJOBRAZOWYCH PAN",
year = "2012",

Szkołut, P. (2012). Przekształcenia obszarów leśnych dawnej Puszczy Osieckiej w XIX wieku. TEKA KOMISJI ARCHITEKTURY, URBANISTYKI I STUDIÓW KRAJOBRAZOWYCH PAN, 2, 108-119.