Piotr Rubaj

[Joseph Stiglitz’s concept of flexible euro as the potential way to reform the euro zone]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Zapoczątkowany w 2007 roku światowy kryzys finansowy w znacznym stopniu wpłynął na stabilność i efektywność strefy euro oraz w bezwzględny sposób ukazał wszystkie jej słabości. W krótkim okresie czasu Unia Europejska doświadczyła licznych problemów gospodarczych i społecznych takich jak: niska dynamika wzrostu gospodarczego, bezrobocie, problemy z równoważeniem narodowych budżetów, stale rosnący dług publiczny a ponadto powszechny brak wiary skuteczność realizowanych reform. W konsekwencji tych problemów wspólna waluta euro znalazła się w obliczu potencjalnego procesu dezintegracji. Wśród ekonomistów i polityków mnożą się różne koncepcje scenariusza dalszych zmian, reform i postulatów, które mają na calu uzdrowienie trudnej sytuacji. Głos w dyskusji zabiera również Joseph Stiglitz, znany ekonomista i laureat Nagrody Nobla, który z jednej strony przeprowadza dogłębną krytykę dotychczasowych działań i doświadczeń na drodze do stworzenia sprawnie funkcjonującej unii walutowej, zaś z drugiej strony podkreśla, że rezygnacja z przyjętej polityki monetarnej była zagrożeniem dla jedności Unii Europejskiej. Proponuje on wprowadzenie systemu elastycznego euro, tj. takiego w którym poszczególne kraje miałyby możliwość w ograniczonym zakresie regulować kursy walut. Wprowadzenie tego systemu uzależnia on jednak wielu innych reform, które uważa za niezbędne i kluczowe jeżeli system w ogóle miałby funkcjonować.
Słowa kluczowe: wspólna waluta, strefa euro, konwergencja, kryzys walutowy, dezintegracja
Dostęp WWW: https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/126179/edition/66951/content?ref=desc

author = "Piotr Rubaj",
title = "Koncepcja elastycznego euro Josepha E.Stiglitza jako potencjalny sposób na reformę europejskiej strefy walutowej",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2018",

Rubaj, P. (2018). Koncepcja elastycznego euro Josepha E.Stiglitza jako potencjalny sposób na reformę europejskiej strefy walutowej. PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 539, 155-163.