Piotr Rubaj

[The balance of benefit and risks in foreign trade for Polish enterprises on non-European markets]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Rok wydania: 2018
Numer czasopisma: 498-2017
Streszczenie: Handel międzynarodowy jest ważnym czynnikiem rozwoju gospodarek determinującym wzrost dochodu narodowego, a tym samym wpływającym na poziom życia jego mieszkańców. Rozwój powiązań międzynarodowych w istotny sposób wpływa na dynamikę wzrostu gospodarczego i efektywność zachodzących procesów ekonomicznych. Polska jest krajem, który ma dodatnie saldo wymiany handlowej z krajami wysoko rozwiniętymi, ale jednocześnie problemem jest stały deficyt w wymianie handlowej z krajami pozaeuropejskimi, w tym również z krajami rynków wschodzących, takimi jak Chiny i Indie. Brak obecności polskich firm na tych rynkach, jak również ich niedostateczna ekspansywność na innych kontynentach sprawią, że polscy eksporterzy, a tym samym i gospodarka nie korzystają dostatecznie z wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego i demograficznego innych krajów i regionów. Celem publikacji jest prezentacja podstawowych szans i zagrożeń w handlu z krajami spoza Europy, a hipoteza badawcza zakłada, że aktywność na tych rynkach jest warunkiem koniecznym do utrzymania zrównoważonego tempa rozwoju gospodarki.
Słowa kluczowe: handel zagraniczny Polski, rozwój eksportu, biznes międzynarodowy
Dostęp WWW: http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication?id=81673&tab=3
DOI: 10.15611/pn.2017.498.26

author = "Piotr Rubaj",
title = "Bilans korzyści i zagrożeń w handlu zagranicznym polskich przedsiębiorstw na rynkach krajów pozaeuropejskicj",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2018",
number = "498-2017",

Rubaj, P. (2018). Bilans korzyści i zagrożeń w handlu zagranicznym polskich przedsiębiorstw na rynkach krajów pozaeuropejskicj. PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 498-2017, 284-296.