"Góra" i "wieża u mnichów" w lubelskim epizodzie księcia czerskiego Konrada II w 1288 roku
["The mountain" and "the monks' tower" in the Lublin episode of Duke Konrad II of Czersk in 1288]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: TEKA Komisji Historycznej Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie (ISSN: 1733-5388)
Rok wydania: 2014
Tom: 11
Strony od-do: 7-19
Streszczenie: W badaniach nad historią Lublina powraca kwestia tzw. wieży oraz góry u mnichów, w której - według latopisu halicko-wołyńskiego - miał się skryć książę czerski Konrad II po nieudanej próbie zajęcia Lublina w 1288 r. Ruskie źródło nie podaje dokładnej lokalizacji tych miejsc, ale według większości badaczy owa wieża i góra miała się znajdować na terenie dzisiejszego Lublina, na obszarze zajmowanym przez dominikanów (w miejscu ich dzisiejszego klasztoru). Dokładna analiza źródła, przebiegu dotychczasowych działań politycznych księcia Konrada oraz okoliczności wydarzeń 1288 r. skłania jednak do zupełnie innych wniosków. Opisanym miejscem może być Wietrzna Góra, leżąca na miejscu dzisiejszego Kazimierza Dolnego: tam znajdowała się przeprawa przez Wisłę umożliwiająca dojście do szlaku z Mazowsza do Krakowa, pierwotnymi właścicielami Wietrznej Góry byli mnisi - benedyktyni ze Św. Krzyża, a być może nawet pod koniec XII w. wybudowano tam wieżę (wieża w obecnym kształcie datowana jest na I poł. XIV w.).
Słowa kluczowe: Lublin w średniowieczu, Wietrzna Góra (Kazimierz Dolny), wieża u mnichów, góra u mnichów, Konrad II czerski, dominikanie w średniowieczu, benedyktyni w średniowieczu
Dostęp WWW: http://tkh.czasopisma.pan.pl/images/data/tkh/wydania/No_XI_2014/2%20Plisiecki.pdf



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Piotr Plisiecki",
title = "''Góra'' i ''wieża u mnichów'' w lubelskim epizodzie księcia czerskiego Konrada II w 1288 roku",
journal = "TEKA Komisji Historycznej Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie",
year = "2014",
pages = "7-19"
}

Cytowanie w formacie APA:
Plisiecki, P. (2014). "Góra" i "wieża u mnichów" w lubelskim epizodzie księcia czerskiego Konrada II w 1288 roku. TEKA Komisji Historycznej Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie, 7-19.