Niedziela w opinii młodzieży
[Sunday in the opinion of young people]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2000
Streszczenie: List apostolski Jana Pawła II Dies Domini przypomina, że jednym z konstytutywnych elementów chrześcijańskiej niedzieli jest Eucharystia. Okazuje się jednak, że tylko połowa młodzieży licealnej z największych ośrodków miejskich w Polsce uczestniczy we Mszy św. niedzielnej. Badania przeprowadzone w Łodzi - mieście drugim w Polsce po Warszawie pod względem ilości mieszkańców wykazały, że młodzież obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii traktuje przede wszystkim jurydycznie. I jakkolwiek ponad 4/5 potwierdza istnienie przykazania dotyczącego niedzielnego obowiązku mszalnego, to opuszczenie niedzielnej Mszy św. łączy się z poczuciem grzechu tylko u niespełna połowy osób, grzechu ciężkiego u 1/4, zaś 1/3 nie traktuje absencji mszalnej jako grzech. Uczestnictwo we Mszy św. jest motywowane przez prawie 1/2 młodzieży potrzebą wewnętrzną, która niestety jest zbyt często utożsamiana ze stanem uczuć. Natomiast młodzież dyspensując się od uczestnictwa w niedzielnej liturgii odwołuje się często do stereotypowych argumentów dotyczących księży czy też braku czasu. Sytuacja taka prowadzi do wniosków rodzących jednak nadzieję na rozwój życia liturgicznego. Jeśli połowa młodzieży łódzkiej czy warszawskiej uczestniczy choćby nieregularnie w niedzielnej Eucharystii, to liturgia parafialna okazuje się być szerokim środowiskiem głoszenia kerygmy dla rzesz młodzieży. Msza św. niedzielna przy wsparciu katechezą szkolną obejmującą całą młodzież (oprócz zaledwie kilku procent) stwarza najlepszą podstawę permanentnej ewangelizacji. Kilkuprocentowy spadek systematycznie uczestniczących we Mszy św. niedzielnej przy kilkunastoprocentowym wzroście uczestników katechezy wśród młodzieży od czasy powrotu religii do szkół wyraźnie potwierdza, że najlepiej przygotowane lekcje religii w szkole nie zastąpią tętniącej życiem liturgii Kościoła i jej wymiaru ewangelizacyjnego. Szczególną zatem okazję stwarza tu potraktowanie przygotowania do bierzmowania jako dalszego ciągu katechezy inicjacyjnej. Warto tu wykorzystać pomoc ruchów zajmujących się ewangelizacją młodzieży takich jak szeroko znany Ruch Światło - Życie. Czynne zaangażowanie w przygotowanie i świadome uczestnictwo w liturgii będzie wydawać owoc w postaci owocnego uczestnictwa w niej (DD 51) i płynącego stąd dynamizmu nowej ewangelizacji.
Słowa kluczowe: niedziela, młodzież, obowiązek, Eucharystia

author = "Piotr Kulbacki",
title = "Niedziela w opinii młodzieży ",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2000",

Kulbacki, P. (2000). Niedziela w opinii młodzieży . Roczniki Teologiczne, 8, 159-173.