Katechizmowe ujęcie roli świętego Józefa w misterium zbawienia
[The Catechismal Definition of the Role of Saint Joseph in the Mystery of the Salvation]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2016
Tytuł publikacji: Święty Józef w liturgii Kościoła i w pobożności ludowej
Redaktorzy: Waldemar Pałęcki, Andrzej Megger
Streszczenie: Nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego ukazując św. Józefa przyjmuje perspektywę biblijną przyporządkowując jego rolę do centralnej prawdy wiary jaką stanowi Misterium Wcielenia. Katechizm na podstawie Ewangelii wskazuje na Jezusa narodzonego z Maryi Dziewicy, który jest Synem Bożym i Mesjaszem, a także przypomina, iż spory chrystologiczne wokół relacji dwu natur w Jezusie Chrystusie zostały rozstrzygnięte na starożytnych soborach powszechnych. Katechizm potwierdza, iż św. Józef był małżonkiem dziewiczym Maryi oraz ukazuje, iż jako Oblubieniec Maryi pełnił on rolę ojca rodziny nadając imię Dziecięciu, przyjmując pokłon pasterzy, chroniąc Jego życie poprzez ucieczkę do Egiptu. Katechizm widzi powrót z Egiptu w kontekście typologii Exodusu. Rola św. Józefa jako wychowawcy jest uwidoczniona zarówno w wydarzeniu pobytu 12-letniego Jezusa w świątyni, jak i w formowaniu postawy uległości wobec rodziców prowadzącej do posłuszeństwa woli Ojca na krzyżu. Katechizm wychodząc poza wydarzenia z dzieciństwa Jezusa wskazuje na św. Józefa w kontekście chrześcijańskiego sensu śmierci. Św. Józef jest także przywoływany w Katechizmie w kontekście teologii Kościoła domowego (domestic Church). Przywołanie św. Józefa nadającego imię Jezus, które oznaczającego zbawienie ludu z grzechów w artykule poświęconym ich odpuszczeniu, pozwala nam na określenie go jako proroka miłosierdzia. Katechizm w kontekście życia chrześcijan wskazuje na oddawaną mu cześć liturgiczną. Przeprowadzone badanie tekstów nauczania katechizmowego Kościoła ujawnia konieczność dowartościowania nauczania o św. Józefie opartego na podstawowym nauczaniu Kościoła. Ma to istotne znaczenie zarówno dla teologii jak i dla rozwoju kultu św. Józefa.
Słowa kluczowe: Św. Józef, ojciec, Maryja Dziewica, wychowanie, sens śmierci, Kościół domowy, liturgia