Opowieści o tradycji dla dzieci z „Okienka na Świat” (1937-1939)
[Tales of tradition for children - "Windows on the World" (1937-1939)]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Nazwa konferencji: Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Stare" i "nowe" w literaturze dla dzieci i młodzieży – małe formy narracyjne, 07-04-2016 - 08-04-2016, Opole, Polska
Miejsce: Opole
Rok wydania: 2017
Tytuł publikacji: "Stare" i "nowe" w literaturze dla dzieci i młodzieży - małe formy narracyjne
Redaktorzy: Bożena Olszewska, Olaf Pajączkowski
Streszczenie: Prasa dla dzieci stanowi niezwykle ważny dział wśród czasopiśmiennictwa. Szczególną rolę odegrało dwudziestolecie międzywojenne. Wtedy zaczęto profilować prasę dla dzieci. Były zatem gazety kierowane do najmłodszych i gazety dla starszych dzieci oraz młodzieży. Część z nich była związana z konkretną partią polityczną, część z określoną ideologią. Niektóre gazety chciały być otwarte dla wszystkich. Część z nich powstała w języku polskim. Wielki sukces odniósł Janusz Korczak tworząc „Mały Przegląd” (1926-1939). Tytułów gazet jest sporo. Celem artykułu było przedstawienie „Okienka na świat. Pisma dzieci i młodzieży” (1937-1939). Gazeta ukazywała się w Krakowie w latach 1937-1939. Kierowały nim dr Henryka Fromowicz-Stillerowa i Marta Hirschprung. W gazecie ukazywało się bardzo dużo artykułów opowiadających o tradycji i kulturze. Pisali je dorośli i dzieci. Mocny nacisk kładziono na ich wychowanie w duchu żydowskiej tradycji. Było to jeden z najważniejszych sposobów zatrzymania dzieci przy żydowskiej kulturze i wierze. Ważne jest też ciągłe budowanie opozycji na zasadzie dobro-zło czyli wskazywano na jakość życia w diasporze i w Palestynie. Ta pierwsza była mierna i pełna cierpienia. Ta druga – stała się gwarancją dobrego, szczęśliwego i bezpiecznego życia.
Słowa kluczowe: prasa żydowska w języku polskim 1918-1939, prasa żydowska dla dzieci, "Okienko na Świat", prasa krakowska, dziecko żydowskie, tradycja żydowska, literatura dla dzieci

author = "Monika Szabłowska-Zaremba",
title = "Opowieści o tradycji dla dzieci z „Okienka na Świat” (1937-1939)",
journal = "",
year = "2017",

Szabłowska-Zaremba, M. (2017). Opowieści o tradycji dla dzieci z „Okienka na Świat” (1937-1939). , 463-476.