Pomiędzy baśniowością a polityką - o twórczości Marty Hirschprung
[Between fairytale and politics – about the work of Marta Hirschsprung]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Siedlce
Rok wydania: 2017
Tytuł publikacji: Twórczość literacka kobiet dla dzieci i młodzieży - studia i szkice
Redaktorzy: Beata Walęciuk-Dejneka
Streszczenie: Artykuł poświęcony jest życiu i twórczości Marty Hirschprung (1903-1941?), zajmującej się żydowską prasą dla dzieci pisaną w języku polski. Publikowała rozmaite artykuły, m.in. poświęcone literaturze, jak i pracy dziennikarskiej. Prowadziła "Dzienniczek dla Dzieci I Młodzieży" w latach 1933-1936 oraz "Okienko Świat" w latach 1937-1939, których była redaktorem naczelnym. Obie gazety ukazywały się w Krakowie. Stworzyła periodyki dla dzieci żydowskich, by walczyć o zmianę ich losu. Nie obawiała się przemian, jakie zachodziły w kulturze i dydaktyce. Najważniejszym dla niej zadaniem okazało się walczyć o dobro dzieci.
Słowa kluczowe: Marta Hirschprung, "Dzienniczek dla Dzieci i Młodzieży", "Okienko na Świat", prasa polsko-żydowska XX w.

author = "Monika Szabłowska-Zaremba",
title = "Pomiędzy baśniowością a polityką - o twórczości Marty Hirschprung",
journal = "",
year = "2017",

Szabłowska-Zaremba, M. (2017). Pomiędzy baśniowością a polityką - o twórczości Marty Hirschprung. , 79-101.