[“I’m a pixie–I deceive, whom I can”: A Sketch for the Portrait of Antoni Edward Odyniec, Based on His “Letters from Travel”]

Czasopismo: Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu (ISSN: 1899-3109)
Rok wydania: 2023
Numer czasopisma: nr1
Streszczenie: Niniejszy artykuł ma charakter porządkujący dotychczasowe, najistotniejsze ustalenia badawcze na temat sylwetki Antoniego Edwarda Odyńca. W tworzeniu szkicu do jego portretu (oprócz głównych faktów biograficznych) dużą rolę będzie odgrywać przywoływanie różnorodnych, najważniejszych dawnych i współczesnych postaw oraz stanowisk badawczych, jakie wobec niego zajmowano, zarówno tych pełnych estymy oraz rewerencji, jak i deprecjonujących bezlitośnie charakter jego poczynań i twórczości. Istotnym dziełem doświetlającym postać samego autora będą tutaj jego Listy z podróży. Najczęściej traktowano je jako źródło mniej lub bardziej wiarygodnych informacji o Adamie Mickiewiczu. Jednakże specyfika owych epistolarnych wypowiedzi równie wiele mówi nam o autorze. Rzeczywistością przewartościowującą dotychczasowe postrzeganie zarówno postaw egzystencjalnych, jak i twórczych Odyńca, okazuje się zaś przywołanie kontekstu biedermeieru, czemu będą poświęcone końcowe partie pracy.
Słowa kluczowe: Antoni Edward Odyniec; podróż; biedermeier; mistyfikacja; portret

author = "Monika Kulesza",
title = "„Jestem sobie chochlik – kogo mogę, zwodzę”– szkic do portretu Antoniego Edwarda Odyńca (na marginesie jego „Listów z podróży”)",
journal = "Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu",
year = "2023",
number = "nr1",

Kulesza, M. (2023). „Jestem sobie chochlik – kogo mogę, zwodzę”– szkic do portretu Antoniego Edwarda Odyńca (na marginesie jego „Listów z podróży”). Facta Simonidis. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, nr1, 171-193.