Mirosław Chmielewski

Komunikacja Kościoła katolickiego w Polsce w okresie pandemii Covid-19. Raport z badań interdysycplinarnych
[Communication of the Catholic Church in Poland during the Covid-19 pandemic. Interdisciplinary research report]

Książka naukowa recenzowana

Współautorzy: Małgorzata Nowak, Piotr Stanisz, Justyna Szlich-Kałuża, Dariusz Wadowski
Miejsce: Kraków
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Przedmiotem badań przedstawionych w monografii jest komunikacja Kościoła katolickiego w Polsce z wiernymi i otoczeniem zewnętrznym w okresie pierwszej fali pandemii Covid-19. Interdyscyplinarne badania zrealizowano w paradygmacie badawczym J. Cardina, obejmującym trzy etapy naukowej eksploracji: widzieć – ocenić – działać. Na pierwszym etapie badań (widzieć) poddano analizie komunikację Kościoła w czterech perspektywach: prawnej, pragmalingwistycznej, medialnej i socjologicznej – w tych ujęciach sformułowano wnioski i rekomendacje (rozdziały I-IV). Na podstawie uzyskanych interdyscyplinarnych wyników badań zrealizowano drugą część etapu badawczego (ocenić – działać) w perspektywie teologicznopastoralnej. Stosując metodę analizy krytycznej i wnioskowania, dokonano syntetycznej oceny komunikacji Kościoła w hermeneutycznym kluczu trzech podstawowych funkcji Kościoła: prorockiej, kultycznej i pasterskiej. Procedura ta pozwoliła zamknąć trzeci etap badawczy rekomendacjami teologicznopastoralnymi i duszpasterskimi adresowanych do Kościoła katolickiego w Polsce (rozdział V Raportu). Cechą znamienną realizacji w okresie pierwszej fali COVID-19 zarówno funkcji prorockiej, jak i kultycznej była mediatyzacja przepowiadania i sprawowania sakramentów, szczególnie Eucharystii. Przyniosło to nowe sposoby uczestniczenia w kulcie, w liturgii, w sakramentach (Eucharystia, sakrament pokuty i pojednania) oraz zauważalny trend prywatyzacji wiary. Tym samym postawiło Kościół przed koniecznością poszukiwania nowych form duszpasterstwa.
Słowa kluczowe: COVID-19, Eucharystia, dyskurs medialny, Kościół, komunikacja, liturgia, media, mediatyzacja religii, pandemia, prawo, religia, SARS-CoV2, sakramenty, teologia katolicka, wiara
Dostęp WWW: http://hdl.handle.net/20.500.12153/2030



Cytowanie w formacie Bibtex:
@book{1,
author = "Mirosław Chmielewski and Małgorzata Nowak and Piotr Stanisz and Justyna Szlich-Kałuża and Dariusz Wadowski",
title = "Komunikacja Kościoła katolickiego w Polsce w okresie pandemii Covid-19. Raport z badań interdysycplinarnych",
year = "2022",
}

Cytowanie w formacie APA:
Chmielewski, M. and Małgorzata Nowak and Piotr Stanisz and Justyna Szlich-Kałuża and Dariusz Wadowski(2022). Komunikacja Kościoła katolickiego w Polsce w okresie pandemii Covid-19. Raport z badań interdysycplinarnych. Kraków: