The Catholic Church in the Digital Age: Theory – Practice – Perspectives
Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowanyCzasopismo: JOURNAL FOR THE STUDY OF RELIGIONS AND IDEOLOGIES (ISSN: 1583-0039)
Współautorzy: Marek Petro, Wojciech Wciseł, Grzegorz Rebizant
Rok wydania: 2024
Tom: 23
Numer czasopisma: 67
Strony od-do: 44-58
Streszczenie: Duża popularność i wręcz niezwykłe możliwości Internetu w sferze informacyjno-komunikacyjnej, a przede wszystkim dostrzeżenie, że stanowi on przestrzeń funkcjonowania współczesnego człowieka, sprawiły, iż Sieć stała się przedmiotem pogłębionej refleksji Kościoła oraz ważnym narzędziem w szeroko rozumianych działaniach duszpasterskich. Zwięzłe omówienie efektów tego namysłu i wykazanie, w jaki sposób Kościół korzysta z Internetu i całego pakietu Information and Communications Technology (ICT) to ważne treści tego artykułu. Jego zwieńczeniem jest wskazanie na pozytywne strony i trudności, jakie stoją przed Kościołem funkcjonującym w Digital Age. Przeprowadzone badania jednoznacznie pokazują, że współczesny Kościół, jeśli naprawdę chce spotkać ludzi, być blisko nich i trafiać do nich z informacjami, to musi korzystać z Internetu. Ważne jest, aby czynił to świadomie i umiejętnie – biorąc pod uwagę uwarunkowania antropologiczne i naturę mediów, a także przesłanki teologiczne, a zwłaszcza eklezjologiczne i wypracowane w ramach teologii pastoralnej. Istotnym wnioskiem wyłaniającym się z badań jest zdecydowane „Nie!” dla różnych form e-Kościoła. Otwarcie się Kościoła na ICT nie oznacza zgody na przenoszenie jego działalności do Sieci. Relacje eklezjalne to bowiem zawsze relacje interpersonalne: ludzko-ludzkie i Bosko-ludzkie. Kościół – nawet synodalny – to wspólnota osób (communioo personarum), a nie internetowa grupa dyskusyjna lub followerzy papieża, biskupa, czy innego duszpasterza lub influencera utożsamiającego się z Kościołem.
Słowa kluczowe: duszpasterstwo, era cyfrowa, Internet, Kościół, media, technologie informacyjno-komunikacyjne
Dostęp WWW: https://thenewjsri.ro/index.php/njsri/article/view/506
Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Michał Wyrostkiewicz and Marek Petro and Wojciech Wciseł and Grzegorz Rebizant",
title = "The Catholic Church in the Digital Age: Theory – Practice – Perspectives",
journal = "JOURNAL FOR THE STUDY OF RELIGIONS AND IDEOLOGIES",
year = "2024",
number = "67",
pages = "44-58"
}
Cytowanie w formacie APA:
Wyrostkiewicz, M. and Marek Petro and Wojciech Wciseł and Grzegorz Rebizant(2024). The Catholic Church in the Digital Age: Theory – Practice – Perspectives. JOURNAL FOR THE STUDY OF RELIGIONS AND IDEOLOGIES, 67, 44-58.