Michał Wyrostkiewicz

Świadectwo dojrzałości ks. Mieczysława Brzozowskiego. Studium edytorskie
[Fr. Mieczysław Brzozowski's Certificate of Matura. Editorial study]

Czasopismo: ROCZNIKI LITURGICZNO-HOMILETYCZNE (ISSN: 2082-8586)
Współautorzy: Joanna Suszko
Rok wydania: 2012
Streszczenie: Śp. ks. Mieczysław Jacek Brzozowski to ważna postać polskiej teologii pastoralnej w zakresie homiletyki. Jego działalność naukowa i dydaktyczna, która dokonywała się w środowisku lubelskim, w znaczny sposób wpłynęła na kształt polskiej homiletyki w XX wieku. Prezentowany artykuł omówienie stanowi efekt badań edytorskich, którym poddane zostało świadectwo dojrzałości ks. Brzozowskiego. Jest to więc opracowanie dokumentu zawierające różnego rodzaju informacje, które pozwolą właściwie go odczytać – niejako spojrzeć na niego z perspektywy czasów, w których był wydany. Przede wszystkim zaś pozwolą zapoznać się z samym dokumentem – z jego treścią i formą. Nie jest to więc studium historyczne – nie ma tu opisów i interpretacji faktów. Może jedynie posłużyć jako pomoc dla historyków. Praca edytorska jaka została wykonana na podstawie analizowanego dokumentu wydaje się być cennym uzupełnieniem wiedzy o samym ks. Brzozowskim, jak i o polskiej oświacie w połowie XX w.
Słowa kluczowe: Mieczysław Brzozowski, homiletyka, edytorstwo, edycja historyczna, edycja źródeł, dokument

author = "Michał Wyrostkiewicz and Joanna Suszko",
title = "Świadectwo dojrzałości ks. Mieczysława Brzozowskiego. Studium edytorskie",
journal = "ROCZNIKI LITURGICZNO-HOMILETYCZNE",
year = "2012",

Wyrostkiewicz, M. and Joanna Suszko(2012). Świadectwo dojrzałości ks. Mieczysława Brzozowskiego. Studium edytorskie. ROCZNIKI LITURGICZNO-HOMILETYCZNE, 239-249.