Michał Wyrostkiewicz

[Protection of nature from the perspective of catholic faith and theology: the base of a catholic ecological education]

Czasopismo: Гірська школа Українських Карпат. НАУКОВЕ ФАХОВЕ ВИДАННЯ З ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК (ISSN: 1994-4845)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Osoba ludzka będąc bytem duchowo-cielesnym, jest w sposób naturalny związana także z przyrodą – z biologicznego punktu widzenia stanowi jej element. Dlatego troska o przyrodę jawi się jako istotny element zachowania naturalnego ładu w świecie. Wyraźnie wynika ono z obserwacji osoby, jej życia i całego środowiska naturalnego. Gruntowna analiza tego zagadnienia pozwala je widzieć nie tylko jako postulat nauk przyrodniczych, ale również jako zadanie moralne. Nie ma wątpliwości, że stosunek do przyrody, tak, jak i wszystko w życiu ludzkim, powinien być przesiąknięty wiarą, nadzieją i miłością. Właściwe rozumienie tych cnót i uznanie ich jako fundamentalnych zasad życia gwarantuje osobie ludzkiej szczęśliwą egzystencję na ziemi i otwarcie się na szczęście życia wiecznego. Wiara, nadzieja i miłość jawią się więc jako najbardziej zgodne z naturą ludzką zasady normujące relacje pomiędzy ludźmi i przyrodą. Uznanie tego stwierdzenia za prawdziwe i uczynienie go podstawą osobistych relacji w tym obszarze egzystencji sprawia, że ów obszar staje się miejscem dojrzewania osoby do pełni integralnego rozwoju. Dlatego można to uznać za właściwe podstawy edukacji ekologicznej.
Słowa kluczowe: ekologia, edukacja ekologiczna, teologia, rozwój integralny osoby ludzkiej, zrównoważony rozwój
Dostęp WWW: http://docplayer.net/66270880-Girska-shkola-ukrayinskih-karpat.html
DOI: 10.153/msuc.2016.15.106-112

author = "Michał Wyrostkiewicz",
title = "Основи католицької екологічної освіти: турбота про природу з перспективи віри та католицької теологі",
journal = "Гірська школа Українських Карпат. НАУКОВЕ ФАХОВЕ ВИДАННЯ З ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК",
year = "2017",

Wyrostkiewicz, M. (2017). Основи католицької екологічної освіти: турбота про природу з перспективи віри та католицької теологі. Гірська школа Українських Карпат. НАУКОВЕ ФАХОВЕ ВИДАННЯ З ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК, 106-112.