Michał Powęska

[The Importance and Role of the Word of God in the Preparation of Seminarians for the Priesthood on the Basis of the Document 'The Way of Formation of Presbyters in Poland. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia' of 2021]

Czasopismo: Studia Sandomierskie. Teologia-Filozofia-Historia (ISSN: 0208-7626)
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Niniejszy artykuł dotyczy tematu słowa Bożego (rozumianego w szerokim sensie, tj. jako studium Pisma Świętego, pogłębiona modlitwa tekstem biblijnym oraz wciela- nie go w życie) w nowej Drodze formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia z 2021 r. Poddano analizie wszystkie punkty dokumentu, w których prawodawca porusza wskazany temat. Celem opracowania było wykazanie, jaką rolę powinno odgrywać słowo Boże w formacji seminaryjnej alumna wyższego seminarium duchownego. Wykazano, że słowo Boże – rozważane w duchu Tradycji Kościoła oraz studiowane – powinno stać się podstawą i fundamentem formacji powołaniowej (przedseminaryjnej), formacji seminaryjnej oraz permanentnej.
Słowa kluczowe: Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, słowo Boże, formacja kapłańska, powołanie kapłańskie
Dostęp WWW: https://czasopisma.upjp2.edu.pl/studiasandomierskie/article/view/4444
DOI: 10.15633/sts.2911

author = "Michał Powęska",
title = "Znaczenie i rola Słowa Bożego w przygotowaniu seminarzystów do kapłaństwa na podstawie dokumentu Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia z 2021 roku",
journal = "Studia Sandomierskie. Teologia-Filozofia-Historia",
year = "2022",

Powęska, M. (2022). Znaczenie i rola Słowa Bożego w przygotowaniu seminarzystów do kapłaństwa na podstawie dokumentu Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia z 2021 roku. Studia Sandomierskie. Teologia-Filozofia-Historia, 247-260.