Mariusz Lach

Adaptacje biblijne we współczesnym chrześcijańskim teatrze amatorskim
[BIBLE ADAPTATIONS IN CONTEMPORARY CHRISTIAN AMATEUR THEATER]

Czasopismo: Język-Szkoła-Religia (ISSN: 2080-3400)
Rok wydania: 2023
Strony od-do: .
Streszczenie: Teatry chrześcijańskie starają się często przenosić na scenę treści biblijne, których celem nadrzędnym jest opowiadana historia wraz z przekazem, jaki ona niesie. Podczas przygotowywania scenariuszy wykorzystywane są takie działania jak: różny stopień redukcji tekstu biblijnego, uaktualnianie wydarzeń, czy różnego rodzaju kompilacje. Autorzy tych przedstawień bądź dramaturdzy zaproszeni do współpracy dokonują niejednokrotnie świadomego wyboru tekstów, dzięki którym powstają uniwersalne opowieści mające na celu głoszenie kerygmatu. Zauważa się coraz bardziej zamierzone operowanie różnymi formami stylistycznymi w celu stworzenia dojrzałych i wartościowych spektakli.
Słowa kluczowe: Biblia, teatr biblijny, teatr amatorski, dramat, przepisywania, kompilacja, adaptacja
Dostęp WWW: http://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JSR/article/view/10497

author = "Mariusz Lach",
title = "Adaptacje biblijne we współczesnym chrześcijańskim teatrze amatorskim",