Mariusz Lach

Postaci biblijne we współczesnym polskim teatrze religijnym (po 2000 r .)
[Biblical characters in modern Polish religious theatre (after 2000]

Czasopismo: Język-Szkoła-Religia (ISSN: 2080-3400)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Teatr chrześcijański wielokrotnie starał się przekazywać prawdy wiary wskazując na różne postaci biblijne, jako wzorce do naśladowania. I chociaż osoby Jezusa, Maryi, jak i wiele innych postaci znanych z kart Pisma Świętego (Abraham, Mojżesz, Jonasz, Tobiasz, Izajasz…) są generalnie przedstawiani w sposób ortodoksyjny, to jednak we współczesnym teatrze, zwłaszcza młodzieżowym, ukazywani są oni jako bardzo ludzcy, bliscy człowiekowi, znający jego trudności. Formy zewnętrzne, często bardzo uwspółcześnione są przykładem, że dzisiejsi twórcy skupiają się nie tyle na wyjątkowości tychże postaci, ile wskazują na ich aktualność i atrakcyjność. Stąd wielka popularność i zainteresowanie współczesnych twórców teatralnych, aby różne osoby ze Starego czy Nowego Testamentu ciągle powoływać do scenicznego istnienia.
Dostęp WWW: https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JSR/article/view/972/792
DOI: 10.26881/jsr.2018.1.05

author = "Mariusz Lach",
title = "Postaci biblijne we współczesnym polskim teatrze religijnym (po 2000 r .)",
journal = "Język-Szkoła-Religia",
year = "2018",

Lach, M. (2018). Postaci biblijne we współczesnym polskim teatrze religijnym (po 2000 r .). Język-Szkoła-Religia, 1, 82-93.