[Tax accounting for financial instruments - a loan in enterprises’ activities]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Współautorzy: Anna Spoz
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Pożyczka to umowa, w której pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość środków pieniężnych lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Dla przedsiębiorstw pożyczka stanowi przede wszystkim alternatywne źródło pozyskiwania środków finansowych na działalność bieżącą i inwestycyjną. Może być również formą generowania przychodów z posiadanej nadwyżki finansowej, choć w przypadku przedsiębiorstw niefinansowych ten sposób wykorzystania jest niezwykle rzadki. Celem artykułu jest przedstawienie wybranego instrumentu finansowego – pożyczki – w działalności przedsiębiorstw. Ze względu na to, iż z pożyczek najczęściej korzystają małe i mikroprzedsiębiorstwa, w których w zdecydowanej większości dominuje rachunkowość podatkowa, autorzy niniejszego artykułu przedstawią zagadnienie pożyczki w ujęciu podatkowym.
Słowa kluczowe: rachunkowość podatkowa, pożyczka, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od towarów i usług
Dostęp WWW: http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetadata?id=34859&from=publication
DOI: 10.15611/pn.2016.445.17

author = "Mariusz Sokołek and Anna Spoz",
title = "Rachunkowość podatkowa instrumentów podatkowych - pożyczka w działalności przedsiębiorstw ",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2016",

Sokołek, M. and Anna Spoz(2016). Rachunkowość podatkowa instrumentów podatkowych - pożyczka w działalności przedsiębiorstw . PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 445, 214-221.