Wydatek - koszt uzyskania przychodu
[Expenditure - tax deductible costs]

Czasopismo: PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU (ISSN: 1899-3192)
Współautorzy: Anna Spoz
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Podatki są nieodzownym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Podatki są z jednej strony głównym źródłem dochodów państwa, z drugiej zaś jednym z najważniejszych czynników determinujących decyzje przedsiębiorców (podatników). Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza pojęcia kosztu (używanego w literaturze, w naukach ekonomicznych, zasadach rachunkowości, a przede wszystkim w prawie podatkowym). Autorzy artykułu wskazują na problem definicji, odmienności i sprzeczności jej rozumienia, istniejący zarówno w nauce, jak i praktyce. Brak precyzyjnych zasad, w szczególności odnoszących się do kosztów uzyskania przychodów, jest zdaniem autorów jedną z istotnych przyczyn uznawania polskiego systemu podatkowego za skomplikowany, a tym samym powodujący problemy i spory na linii aparat skarbowy–podatnik. Metodami badawczymi wykorzystanymi w niniejszym opracowaniu były analiza zapisów ustawowych, metoda opisu, dedukcji i syntezy.
Słowa kluczowe: koszty uzyskania przychodów, opodatkowanie, koszty
Dostęp WWW: http://www.dbc.wroc.pl/Content/49458/Spoz_Wydatek_Koszt_Uzyskania_Przychodow_2018.pdf
DOI: 10.15611/pn.2018.524.12

author = "Mariusz Sokołek and Anna Spoz",
title = "Wydatek - koszt uzyskania przychodu ",
journal = "PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU",
year = "2018",

Sokołek, M. and Anna Spoz(2018). Wydatek - koszt uzyskania przychodu . PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU, 524, 137-144.