Infirmeria Świętego Ducha w Rzymie w XVII-XVIII wieku. Perspektywy badawcze
[The Holy Spirit Infirmary in Rome in the 17th-18th centuries. Research prospects]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne (ISSN: 0518-3766)
Rok wydania: 2018
Tom: 110
Strony od-do: 381-394
Streszczenie: Szpital Świętego Ducha w Rzymie, ufundowany w 1198 r, przez papieża Innocentego III, a zarządzany przez szpitalny zakon Świętego Ducha, był największą placówką charytatywną w Europie w średniowieczu i czasach nowożytnych w Europie. Aż do zjednoczenia Włoch pełnił dwie funkcje: przytułku dla podrzutków (brefotrofium) oraz szpitala-lecznicy dla chorych (infirmeria). Funkcja opiekuńcza Szpitala Świętego Ducha, jako przytułku dla dzieci porzuconych, została już kompleksowo zbadana i opracowana przez piszącego te słowa (Dzieci porzucone w Szpitalu Świętego Ducha w Rzymie w XVIII wieku, Lublin 1998; Il brefotrofio dell’Ospedale di Santo Spirito in Roma nel XVIII secolo, Conferenze 115, Varsavia - Roma 2002). W przeciwieństwie do brefotrofium, w dotychczasowych badaniach bark jest nie tylko szczegółowych studiów ale i przyczynkarskich artykułów naukowych, poświęconych infirmerii szpitala Św. Ducha w Rzymie w jakimkolwiek okresie. Z tego względu warto pokusić się do opracowanie drugiej części szpitala rzymskiego, pełniącej funkcję lecznicy dla chorych. Takie badania zamierza podjąć autor tego artykułu. Szpital Świętego Ducha był lecznicą wielooddziałową i wielofunkcyjną, przystosowaną do kuracji różnorodnych chorób, co w wtedy było zjawiskiem wyjątkowym.. Badania mają wykazać w jakim stopniu infirmeria rzymska, stosująca innowacyjne i prekursorskie rozwiązania w leczeniu chorych, miała inspiracyjny i modelowy wpływ na rozwój medycyny i kształtowanie się nowoczesnego szpitala europejskiego. Powstanie monografii infirmerii szpitala Św. Ducha byłoby pionierskim osiągnięciem, a szpital doczeka się integralnego – dwuczęściowego opracowania dwu odrębnych instytucji, znajdujących się w tym samym kompleksie budowlanym. Badania mają ukazać infirmerię Św. Ducha w kontekście przemian modelu opieki medycznej i społecznej na tle „rewolucji” naukowych XVII i XVIIII w. i zachodzących przemian w Europie przełomu XVIII i XIX w.
Słowa kluczowe: Infirmeria, szpital, Rzym, chorzy, medycyna, zakon Świętego Ducha
Dostęp WWW: http://www.abmk.kul.pl/marian-surdacki-infirmeria-swietego-ducha-w-rzymie-w-xvii-xviii-wieku-perspektywy-badawcze,art_84251.html
DOI: 10.31743/abmk.2018.110.19



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Marian Surdacki",
title = "Infirmeria Świętego Ducha w Rzymie w XVII-XVIII wieku. Perspektywy badawcze",
journal = "Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne",
year = "2018",
pages = "381-394"
}

Cytowanie w formacie APA:
Surdacki, M. (2018). Infirmeria Świętego Ducha w Rzymie w XVII-XVIII wieku. Perspektywy badawcze. Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne, 381-394.