Produkcja mleka ekologicznego w Polsce. Koncentracja czy rozproszenie?
[Organic milk production in Poland. Concentration or dispersion?]

Czasopismo: Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego (ISSN: 2081-6960)
Współautorzy: Jacek Bednarz
Rok wydania: 2018
Streszczenie: W produkcji ekologicznego mleka w Polsce specjalizują się regiony o niewielkim udziale w produkcji tego surowca ogółem w kraju. Pomiar koncentracji stanowi jedno z kluczowych zagadnień w badaniach nad ekonomicznymi strukturami zjawisk rynkowych. Celem pracy było zbadanie stopnia koncentracji rynku mleka ekologicznego na tle rynku mleka ogółem, a także próba odpowiedzi na pytanie o możliwość wskazania regionów specjalizujących się w produkcji mleka ekologicznego. Badanie przeprowadzono przy pomocy klasycznego indeksu Herfindahla-Hirschmana oraz zmodyfikowanej wersji formuły metody unitaryzacji zerowanej. Uzyskane wyniki wskazują na umiarkowany stopień koncentracji rynku mleka ekologicznego. Jednocześnie, przy wykorzystaniu metody z zakresu porządkowania liniowego, możliwa jest jednoznaczna identyfikacja regionów, w których produkcja mleka ekologicznego ma większe znaczenie ekonomiczne.
Słowa kluczowe: produkcja, mleko ekologiczne, regiony, koncentracja, Indeks Herfindahla-Hirschmana, metoda unitaryzacji zerowanej
Dostęp WWW: https://ageconsearch.umn.edu/record/281350/files/10_pop_BEDNARZ_ZUBA-CISZEWSKA_art_331.pdf
DOI: 10.22630/PRS.2018.18.4.102

author = "Maria Zuba-Ciszewska and Jacek Bednarz",
title = "Produkcja mleka ekologicznego w Polsce. Koncentracja czy rozproszenie?",
journal = "Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego",
year = "2018",

Zuba-Ciszewska, M. and Jacek Bednarz(2018). Produkcja mleka ekologicznego w Polsce. Koncentracja czy rozproszenie?. Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego, 4, 112-121.