Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i ich życie codzienne
[Students of the John Paul II Catholic University of Lublin]

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Artykuł ukazuje sytuację, mentalność i postawy studentów KUL w kontekście rządów komunistycznych w Polsce po Ii wojnie światowej w tym polityki władz zmierzającej do zniszczenia Kościoła katolickiego. KUL jako uczelnia katolicka był także narażony na działania zmierzające do jego marginalizacji, a ostatecznie do zamknięcia. Mimo tego do końca omawianego okresu zachował duży stopień niezależności od aparatu partyjno-administracyjnego państwa komunistycznego. Studenci tej uczelni stanowili zaś najbardziej zaangażowaną politycznie grupę, często manifestującą swoje antykomunistyczne i proniepodległościowy postawy. Ceną za tę niezależność były trudne warunki bytowe oraz różne przejawy dyskryminacji, które dotykały także środowisko studenckie.
Słowa kluczowe: studenci, KUL, opozycja polityczna, komunizm, życie codzienne
Dostęp WWW: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rh/article/view/10648/10616
DOI: 10.18290/rh.2018.66.2s-17

author = "Marek Wierzbicki",
title = "Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i ich życie codzienne ",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2018",

Wierzbicki, M. (2018). Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i ich życie codzienne . Roczniki Humanistyczne, 2, 401-435.